Ez a 41,6 milliárd csaknem teljes egészében szállítókkal-szolgáltatókkal szemben fennálló adósság.
Az egészségügyi intézmények tartozásai a Magyar Államkincstár honlapján megjelent friss tájékoztatás szerint szeptember végén 41,6 milliárd forintot tettek ki, ez az áprilisi adatokhoz képest már 13,1 milliárdos növekmény - írta az mfor.hu.
Ez a 41,6 milliárd csaknem teljes egészében szállítókkal-szolgáltatókkal szemben fennálló adósság, amelyből 700 millió az államháztartáson belülre irányul.
Az egészségügyi intézményeknél felhalmozódott adósság 2019 végén még 67,7 milliárd forint volt, ami január végén 82,4 milliárdra emelkedett. Ennek jelenleg épp a felével rendelkeznek az intézmények. Februárban a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő gyorssegélyként mintegy 19 milliárd forintot utalt át a 100 millió forint alatti hitelezők követeléseire, amivel azok a hó végére 63,8 milliárdra apadtak. Majd márciusban további 48 milliárd érkezett az egészségügyi intézmények számlájára. Mégsem ennyivel, hanem csak 40 milliárddal, 23,8 milliárdra esett március végére a kórházak tartozásállománya, amiből arra lehetett következtetni, hogy újra beindult az adósságspirál, amit a legfrissebb adatok is alátámasztanak.
Az egészségügyi intézmények közül a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Hetényi Géza Kórházé 234 millóval, a Békés Megyei Kórházé 220 millióval, a MÁV Kórházé 176 millióval nőtt szeptemberhez képest.
A legnagyobb, 1 milliárd 473 millió forintos adósságállományal jelenleg a Dél-Pesti Centrumkórház Országos Heamatológiai és Infektológiai Intézetnek van, az Észak-Közép-Budai Centrum, Új Szent János Kórház és Szakrendelő 1,466 milliárdnyival, a Békés Megyei Kórház pedig 1,419 milliárdnyival tartozik.