Esély sincs az orvosok és szakdolgozók drámai bérhelyzetének rendezésére.
Folytatódik az egészségügy kálváriája: semmiféle pluszforrással nem számolhat az ágazat, amelynek költségvetési pozíciója csak romlik jövőre. Mindez azt jelenti, hogy esély sincs az orvosok és szakdolgozók drámai bérhelyzetének rendezésére, de még gesztusértékű béremelésre sem. Így január elsején várhatóan ténylegesen aktiválódnak az "Élhető magyar egészségügyért" mozgalom által összegyűjtött felmondólevelek, amelyek száma december elején már a 2500-at is meghaladta - köztük több mint ezer szakorvosé.
Az akciót kezdeményező Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) elnöke a helyzetet szemléltetve elmondta: már 5 megyében gyűlt össze olyan kritikus mennyiségű felmondás, amely azonnal és alapjaiban rendítheti meg adott területek egészségügyi ellátását. A felmondólevelek abban az esetben aktiválódnak, ha a következő két hétben nem történnek érdemi intézkedések az egészségügyi dolgozók munkakörülményei, és anyagi helyzetük rendezése érdekében. Papp Magor úgy fogalmazott: Megyényi orvos hiányzik, hiszen csak 28 ezer szakembernek van működési engedélye a 33 ezer orvosra tervezett ellátórendszerben, az ötezres hiányon felül pedig jelenleg 3900 nyugdíjaskorú orvos is praktizál, akik bármikor visszavonulhatnak. Egyértelmű tehát, hogy a most ultimátumot adó szakemberek nélkül képtelen működni a betegellátás.
Az MRSZ akciójához korábban már csatlakozott a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Orvosok Szövetsége (MOSZ) is, utóbbi a példanélküli tiltakozási hullámot még megtoldotta azzal is, hogy 12 ezer tagjának küldött körlevelet, amelyben arról nyilatkozhatnak, hogy januártól nem hajlandók önként túlmunkát vállalni. A nemrég elfogadott egészségügyi salátatörvény szerint ugyanis egyhuzamban legfeljebb 12 órás munkára oszthatók be az egészségügyi dolgozók, ennél hosszabb időre kizárólag akkor, ha azt önként vállalják. E felhívásra egy nap alatt mintegy ezer orvos küldte vissza nyilatkozatát, így január elsejétől legalább ennyien nem vállalnak túlmunkát önként. Ettől napok alatt összeomolhat a kórházi ügyeleti rendszer, így a biztonságos betegellátás is - foglalta össze a Népszava.