• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Krízisben az iskolások, de változást hozhat egy program

Lapszemle MA 06:03 Forrás: economx.hu
Krízisben az iskolások, de változást hozhat egy program

Napjainkban a serdülők több mint 80 százaléka nem éri el az optimális egészséghez szükséges ajánlott aktivitási mennyiséget.

Elkeserítő a magyar fiatalok fizikai aktivitása, de a felnőtt lakosság is nagyon keveset sportol. Ma minden negyedik gyermekek túlsúlyos vagy elhízott, de meg lehet fordítani ezt a negatív trendet, mondta az Economxnak Szilágyi Andrea, a Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) kommunikációs vezetője. Úgy fogalmazott, fontos cél, hogy a gyerekek egészségi állapotukat tekintve ne induljanak hátránnyal a felnőtt lét során.

A lap annak kapcsán kérdezte, hogy a napokban váltak nyilvánossá a legfrissebb Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt (NETFIT) adatai, melyek szerint magyar diákok a fittségi teszteken rosszul teljesítenek. Úgy nevezett fizikai inaktivitási krízisben vannak a fiatalok. Ez már a tizedik felmérés, amiben tesztelik a diákok általános fizikai állapotát, testösszetételét, aerob és vázizomzati fittségét, valamint a hajlékonyságát. Összesen 654 ezer 10 és 18 év közötti tanuló adatait rögzítették.

A fejlesztő munka után 2023-ban Aktív Iskola néven indította el a Magyar Diáksport Szövetség a programot. A Belügyminisztérium a központi költéségvetésből támogatja a projektet, évente 864 millió forintot biztosítanak az iskolák egészségfejlesztő és diáksport programjaira.

Jelenleg több mint 420 iskola csatlakozott és több mint 125 ezer diák vesz részt a programban. A magyar közoktatásban 1,2 millió diák tanul, ezért még nagyon sok iskola csatlakozását várják, az úgynevezett „várólistán” több mint száz iskola van, mondta Szilágyi Andrea.

Az Aktív Iskolákban már jobb eredmények születtek a NETFIT-ben is. Példaként említette, hogy az úgynevezett intézményi fittségi index adataiban, ami az iskolák összesített fittségi adatait mutatja az látszik, hogy amíg az Aktív Iskolák fittségi indexe 2022-ben 5,22 volt, a nem aktív iskoláké pedig 5,24, egy év után az aktív iskolák fittségi indexe felugrott 5,32-re, a nem aktív iskolák indexe pedig csak 5,27-re. Vagyis Szilágyi Andrea szerint egy tanév adatai alapján elmondható, hogy jelentősen beelőzték az Aktív Iskolák a nem aktív iskolákat. További részletek a cikkben