A választási sorrend első helyén az Egyesült Királyság, míg a másodikon Németország áll, majd Ausztria és Svédország következik.
Nagy várakozás előzte meg tavaly az egészségügy átalakításának terveit. A rendszerben dolgozók migrációs szándéka azonban paradox módon nem lankadt, sőt a külföldi munkavállaláshoz szükséges hatósági igazolást kérők száma kevéssel még meg is haladta az előző évit – írja a Magyar Hírlap Online.
Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) nemrég közölt adatai szerint ezerkilencszáz egészségügyi dolgozó – orvos, fogorvos, gyógyszerész és szakdolgozó – kért igazolást. A statisztika igen beszédes, és nyilván szakavatott elemzésre méltó, de néhány érdekességet mi is kiemeltünk az adatsorokból. Az orvosok közül a legtöbben Németországot jelölték meg, míg a fogorvosok, a gyógyszerészek és a szakdolgozók – jellemzően ápolók, szülésznők – listáján az Egyesült Királyság áll az első helyen. Kiemelt célpont ezek mellett Svédország és Írország az orvosok, a gyógyszerészek és a fogorvosok között, Ausztria pedig a szakdolgozók körében.
Az egészségügyi dolgozók összesített választási sorrendjében az első helyen az Egyesült Királyság, a másodikon Németország áll, ezeket jócskán lemaradva követi Ausztria, Írország és Svédország a harmincnégy megjelölt célállomás között. Érdekesség, hogy a munkavégzés helyszíneként távoli helyek is megjelennek, igaz, csupán egy-két szakember választásában. Ilyen a többi mellett az Egyesült Államok, az Arab Emírségek, Ausztrália, Katar, Új-Zéland.
A szomszédos Szlovákiát csak fogorvosok, Romániát pedig csak orvosok szemelték ki. Ugyancsak figyelemre méltó, hány országot jelöltek meg az egyes csoportok, ami mutatja, hazánkon kívül hol teremtenék meg jövőjüket. Ebben a gyógyszerészek a legkevésbé mozgékonyak – vagy talán a legkonzervatívabbak –, listájukon ugyanis csak tizenegy ország szerepel. 19, illetve 20 célállomást jelöltek meg a szakdolgozók és a fogorvosok, a legtöbbet – 31-et – pedig az orvosok.
Az átalakítás már a finisben van, miközben még a régi szerkezetben és játékszabályok szerint működik a betegellátás. Papp Magor rezidenselnök az elmúlt évben és az idén is többször hangoztatta, az orvosok elvándorlását nem lehet megfékezni, a távozók elsősorban kényszerből hagyják el az országot. Remélhetőleg az egészségügyi kormányzat erőfeszítéseinek köszönhetően, illetve a májustól induló új rend, valamint a jelenleg is folyó bértárgyalások eredményeinek hatására a kép változni fog.