A környezetünkben található természetes eredetű sugárzásról tanácskoznak.
Az anyagi nehézségek ellenére dr. Kovács Tibor és dr. Somlai János, a Pannon Egyetem docensei évek óta szervezik az Európában egyedülálló radiológiai konferenciákat. Öt alkalommal a Magyar radonfórum, az idén pedig harmadszor a Földkérgi radioizotópok a környezetünkben című konferenciát tartják meg Veszprémben – olvasható a Napló – online oldalán.
A rendezvényre a magyarokon kívül belga, indiai, japán, lengyel, német, osztrák, svájci, szerb, szlovén, ukrán vendégek jönnek. A főbb témák: a környezetünkben (építőanyagokban, ivóvízben, élelemben, ipari melléktermékekben) található természetes eredetű radioizotópok, mérési módszerek, a lakosság sugárterhelése, nemzetközi szabályozások.
Az évek során több ország egyetemével, szakmai műhelyével alakult ki együttműködés. A jó kapcsolatoknak köszönhetően több hallgatónak lehetősége volt, hogy külföldön készíthesse diplomadolgozatát. A PhD-hallgatók is közel fél évet töltenek külföldi egyetemen, kutatóintézetben. Több végzett hallgatónk pedig külföldön kap többéves munkát – nyilatkozta dr. Somlai János.
A nemzetközi kapcsolatok révén dr. Kovács Tibor és dr. Somlai János is ott volt a 2012. március elején rendezett nemzetközi konferencián Japánban, ami után részt vehettek Fukushima környékén egy évvel a baleset után végzett szennyezettség-felmérésben. Kovács Tibor egy éve is bekapcsolódott a helyszíni mérésekbe, mint mondta, a lakott területeken jelentősen csökkent a külső dózisteljesítmény, és ma csak maximum négyszerese-ötszöröse az átlagos háttérértékeknek, ami már nem számít nagy sugárterhelésnek.