Egy önkéntes vizsgálattal gyorsan tisztázható lenne, megnyugtató-e a kínai vakcinával beoltott honfitársaink ellenanyagszintje.
Nem változtatnak a Sinopharm oltási protokollján – jelentette be Müller Cecília országos tisztifőorvos hétfőn, miután ellentmondásos hírek jelentek meg a kínai vakcináról. Eddig a kínai Sinopharm vakcinával körülbelül 500-600 ezer magyar ember olthattak be, és többekben kétségeket ébresztettek a vakcina hatásosságáról szóló hírek, aggódnak, van-e és ha igen, milyen mértékű védettségük a koronavírus ellen - írta a népszava.hu. Jó lenne, ha látnánk a tényeket! – mondta a lapnak Rusvai Miklós virológus.
„A kínai járványügyi hatóság embere most bemondott valamit, amit se igazolni, sem megcáfolni nem tudunk, mert ez az oltóanyag kikerülte az európai transzparens engedélyezési eljárást. A Sinopharmról elismert szaklapban sem jelent meg tudományos közlés” – magyarázta a helyzet fonákságát a virológus.
Szerinte egy önkénteseken végzett reprezentatív vizsgálattal gyorsan tisztázható lenne, hogy a kínai vakcinával beoltott honfitársainknak megnyugtató-e az ellenanyagszintjük. S ha nem, akkor arra reagálni kell.
A szakember hangsúlyozta: az olyan elölt vírust tartalmazó vakcinák, mint amilyen a Sinopharm is, biztonságos, ártalmatlan készítmények. Az oltóanyag klinikai próbái alatt is több alkalommal három adagot adtak a vakcina-tesztelésén és így értek el vele nagy arányú védettséget. Most is az lenne a megoldás, hogy akinek a szervezetében nem kellő az ellenanyag szint, az kapjon egy harmadik adagot. Akár a Sinopharmból, akár más gyártó vakcinájából. Ugyanis bármilyen más oltóanyaggal kiváltható a harmadik adag. Van már tapasztalat is hasonló oltásmixekre, ezek mindegyike eddig csak növelte a hatékonyságot.
Megjegyezte: az ellenanyag kimutatására sok patikában gyorsteszt is kapható, de teljes bizonyságot az úgynevezett ELISA teszt adhat, ami viszont nincs kereskedelmi forgalomban.