Egyre több atrocitás éri a mentőket Magyarországon, a dél-alföldi régióban is.
A Szegedi Rendészeti Szakközépiskola a támadások megelőzésére és kivédésére szervezett önvédelmi képzést az ápolóknak. Ha megmarad az életed, megmarad a fizetésed is, abból majd tudsz venni új táskát – magyarázta Rónai Emil alezredes, aki kollégáival az intézmény csarnokában és szituációs szobájában önvédelmi technikákra oktatta az Országos Mentőszolgálat Dél-alföldi Regionális Mentőszervezetének ápolóit – írja a Délmagyarország Napilap cikke nyomán a delmagyar.hu portálja.
Többek között a biztonságos távolságtartást, a fogásokból való kiszabadulást, a földreviteli technikát, leszorításokat, a segítségre szoruló megközelítését és átvizsgálását, egy adott helyiségbe való belépést és annak átvizsgálását sajátították el néhány óra alatt az ápolók.
Alig egy hónapja írtuk – emlékeztet a lap -, hogy a dél-alföldi régióban idén már háromszor támadtak részeg vagy begyógyszerezett emberek a segítségükre siető mentőkre. Tavaly tízszer, tavalyelőtt tizenegyszer érte fizikai atrocitás őket. Zentay Attila, az Országos Mentőszolgálat Dél-alföldi Regionális Mentőszervezetének orvos igazgatója akkor úgy nyilatkozott, egyre gyakoribb, hogy az ellátandó tudata élvezeti szerek miatt módosult, és ilyenkor nagyon gyakori az agresszió a páciens részéről. Sokszor fenyegetnek bennünket, de jó kommunikációval meg lehet előzni a támadások egy részét. Sajnos a mentők nem kapnak ilyen jellegű képzést, önvédelmet sem tanulnak – tette hozzá Zentay Attila.
Ezzel a magyar rendészeti képzésben eddig egyedülálló kezdeményezéssel szeretnénk a mentők ellen irányuló támadásokat megelőzni, illetve megtanítani őket a kezelésükre, akár önvédelmi fogások alkalmazásával is. Néhány héten belül harmadszor tartjuk ezt a képzést: az előző foglalkozásokról a mentősök elismerően nyilatkoztak, hasznosnak, a gyakorlatban alkalmazhatónak tartják az átadott ismereteket – mondta Kozma András rendőr őrnagy.
Aki munkáját végző mentőre támad, az közfeladatot ellátó személy elleni erőszakot követ el, ami egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető – jegyzi meg a portál.