Elhúzódó, hónapokon át tartó járványra készülhetünk, annyi különbséggel, hogy ez leginkább az oltatlanok esetében okoz majd súlyos lefolyású kórképet.
Az évnyitók előtt az Index Merkely Bélát, a Semmelweis Egyetem rektorát kérte arra, hogy mondja el véleményét a negyedik hullámról és arról, engedhetjük-e jó szívvel gyermekeinket óvodába, iskolába.
Merkely Béla az Index megkeresésére elmondta, a gyerekek szerepe a betegség terjesztésben jelentős, ha elkapják a koronavírust, akkor sok esetben ők a vektorok, akik a szülőket, nagyszülőket, dédszülőket tovább fertőzik, így a kiskorúak a felmenők szintjén súlyos lefolyású megbetegedést okozhatnak. A gyerekek észre sem veszik, hogy megbetegedtek, pedig egy kis orrfolyás mellett tele lehet vírussal a torkuk, majd, ha rátüsszentenek a nagypapára, az akár végzetes is lehet.
Merkely Béla szerint a Delta-variáns sajátossága, hogy igen rövid ideig tartó kontaktus mellett is képes fertőzni. „Sok helyen olvastam, hogy a Merkely egy interjúban azt mondta, hogy nem kell maszkot hordani. Nem ezt mondtam! Azt mondtam, hogy a hatékonyabban terjedő vírusmutációk megjelenésével a maszknak egyre kevesebb lesz a védelmező ereje. Egy kis időre levesszük, mondjuk egy pohár víz megivásához, ez pedig épp elég a megfertőződéshez. Ezzel pedig azt akarom hangsúlyozni, hogy a maszkviselés nem pótolja az oltást.”
Most úgy látjuk, Magyarországon közel 3 millió ember nem szeretné beoltatni magát, így az ő esetükben várhatóan a megfertőződés gondoskodik majd a védelem kialakulásáról. Továbbiak a cikkben