• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Miért maradt ki az ösztönzésből a lombikkezelés?

Lapszemle Forrás: hvg.hu

Nem szerepel a meddő párok helyzetén könnyítő intézkedés, a magánszolgáltatók kiszorítása viszont e területen is megkezdődött.

Az elmúlt négy évben több mint kétszázmilliárd forintot költött a kormány a gyermekvállalás ösztönzésére, de évi 2500-nál nem született több gyerek, mint korábban, miközben ennek az összegnek századrészéből is születhetne ugyanennyi, már ha évek óta tartó ígérgetés után végre megemelnék a lombikkezelések drasztikusan alacsony támogatását. A közelmúltban bejelentett kormányzati demográfiai csomag lépései közt nem szerepelt a meddő párok helyzetén könnyítő intézkedés, a magánszolgáltatók kiszorítása viszont e területen is megkezdődött – olvasható a hvg.hu portálján.

Két nap alatt bejárta az internetet annak az elkeseredett 40 éves nőnek a levele, akit a múlt héten azzal utasítottak félévnyi várakozásra egy fővárosi meddőségi klinikán, hogy az állami támogatást elvonták, ezért nincs miből elvégezni a lombikkezeléseket. Pontosabban, ha ő maga kifizeti a félmilliós nagyságrendű összeget (amihez még plusz legalább 250 ezer forintba kerülnek körülbelül a gyógyszerek), akkor magánúton hamarabb is sorra kerülhet.

Anita azonban – ahogy a hvg.hu-nak elmondta – sok tízezer sorstársához hasonlóan ezt nem engedheti meg magának. Pláne, hogy az első lombikkezelés ritkán hozza meg a sikert, és még az OEP által támogatott eljárásban is legalább háromszázezer forintba kerül, mire a számtalan vizsgálat, magánrendeléses receptírás, illetve konzultáció, valamint a 70 százalékos tb-támogatással is horrorárú hormonkészítmény kiváltása után eljut végre az „ingyenes" beültetéshez. Bár lassan tíz éve tartó kálváriája során az orvosi rendelők várótermeiben mindig találkozott olyanokkal, akik a házukat zálogosították el vagy személyi hitelt vettek fel, hogy ne kelljen hosszú hónapokat várniuk az államilag támogatott kezelésre, a múlt hétig bízott abban, hogy neki enélkül is sikerülhet.

Pedig az idő Anitát is sürgeti, hiszen 40 éves kor után a hormonszint természetes csökkenése folytán minden egyes hónappal csökken az esély az eredményes termékenységi kezelésre. Ezért is érte hidegzuhanyként, amikor az első, sikertelen beültetését követő kötelező három hónapos várakozási idő lejártával – ahogy orvosa kérte – bejelentkezett a Budai Meddőségi Centrumba (BMC), hogy mielőbb időpontot kérjen a következő kezelésre.

További részletek a hvg.hu portálon olvashatók!