Darabokra tépik az ellenálló szuperbaktériumokat a csillagformájú polimerek, de az egészséges sejteket nem bántják.
Milliók élete van veszélyben a szuperbaktériumok miatt, és erre a listára egyre több kórokozó kerül fel. Már a nemi úton terjedő betegségek, a szifilisz és a gonorrhea is rezisztenssé kezdenek válni, és az Egészségügyi Világszervezet globális problémának tekinti az antibiotikumokkal szemben ellenálló kórokozókat. Egy 25 éves ausztrál kutató erre azt a megoldást találta ki, hogy nem is kell nekünk antibiotikum, mert anélkül is megölhetők a szuperbaktériumok - adta hírül az Index.hu.
Shu Lam kifejlesztett egy csillagformájú polimert, amely hatféle kórokozót tud elintézni, mégpedig a sejtfaluk darabokra szaggatásával. Ezt az új anyagot egyébként SNAPP-nak nevezik (structurally nanoengineered antimicrobial peptide polymer).
Bár a fejlesztésről már a Nature Microbilogy című tudományos szaklap is beszámolt, a kutatás még nem tart ott, hogy a patikában mikroszkopikus dobócsillagot kérhessünk a szokásos antibiotikum helyett.
Laboratóriumban már mind a hat baktériumon a letesztelték a polimert, de élő egérben még csak egyetlen szuperkórokozóval próbálták ki. Az viszont jó hír, hogy a baktériumok újabb generációi nem válnak ellenállóvá a polimerrel szemben, és
a csillag méretét úgy alakították ki, hogy ne tudja megtámadni az egészséges sejtjeinket. Ez máris két igen komoly előny az a baktériumokat megmérgező antibiotikumokkal szemben, amely a testünkre is káros hatással van. A teljes beszámoló