Jelenleg csak önkormányzati segítséggel lehet anyatejgyűjtő állomást üzemeltetni vidéken, az állam a 11-12 millió forintos éves büdzsé harmadát állja csak.
Hiába emelte meg bő fél éve az anyatej állami támogatását a kormány, nem lett több donor. A Belügyminisztérium ismét pénzügyileg próbálja motiválni az anyákat, pedig szakértők szerint nem ez a megoldás. Anyatejre 43,3 millió, tápszerre 12,5 milliárd forintnyi állami támogatás jutott tavaly - írta a szabadeurópa.hu.
Az ágazatban dolgozók szerint ugyanakkor nehéz lesz megfordítani a trendet. „Az anyagi ösztönzés kevés. Aki eddig anyatejet adott, nem a pénzért csinálta, hanem azért, hogy segítsen olyanokon, akik nem tudják anyatejjel táplálni a kisbabájukat” – mondta a Szabad Európának egy anyatejgyűjtő állomás munkatársa, aki azt kérte, ne írják meg a nevét
„Sokkal nagyobb hírverés kellene, be kellene vonni a kórházakat és a védőnőket is a programra, hogy felhívják a figyelmét azoknak az édesanyáknak, akik több tejjel rendelkeznek, hogy leadhatják a felesleges mennyiséget az anyatejgyűjtő állomásokon” – tette hozzá. Azzal sem ért egyet, hogy szülés után túl gyorsan, már egy-két nap után hazaküldik az anyát az újszülöttel a kórházból. Szerinte az első 72 óra meghatározó.
„Fontos lenne, hogy a kórházban megfelelő ismerettel és segítséggel lássák el az anyukákat a szoptatásról és az anyatejfejéssel kapcsolatos ismeretekről” – tette hozzá. Szerinte manapság nagyon kevés figyelmet, biztatást kapnak az anyukák a kórházban.
„Vidéki anyatejgyűjtő állomásként a legnagyobb probléma azonban a beszállítás kérdése. Jó lenne, ha – több budapesti kórházhoz hasonlóan – vidéken is körbejárna egy autó, ami minden reggel begyűjtené az anyatejet” – tette hozzá. Továbbiak a teljes cikkben