• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Modern szemészeti klinikát gründolt a semmiből

Lapszemle 2023.07.20 Forrás: Qubit
Modern szemészeti klinikát gründolt a semmiből

Hardi Richárd szemészorvos: Itthon kezdőként epekedtünk, hogy műthessünk is, Afrikában havonta 200 műtétet végzek el.

Alighogy megszerezte diplomáját, majd szakorvosi képesítését, Hardi Richárd szemészorvos, a katolikus Nyolc Boldogság Közösség világi ágának szerzetese 1995-ben a Kongói Demokratikus Köztársaságban vállalt missziós tevékenységet – egy évtizeden át Kabindában dolgozott szemész szakorvosként és zónafőrvosként. Az 1990-es évek kongói háborúi után megszervezte a saját körzetébe érkező humanitárius segélyeket, majd a Kabindánál nagyobb Mbuji-Mayiba települt át, ahol olyan modern szemészeti klinikát gründolt a semmiből, hogy mára Kinshasából, a fővárosból is ide küldik a retinaműtétre váró betegeket, írja a Qubit

Hajdú D. András sokszoros magyar és nemzetközi díjnyertes fotográfus 2015 óta követi nyomon közvetlen közelről a szemészorvos – vagy ahogy ő hívja, Richárd doktor – kongói munkásságát. A kongói útjai során készült felvételekből számos fotókiállítás nyílt, de Hajdú a helyi esőerdőkben zajló szemvizsgálatokról, műtétekről, valamint a Mbuji-Mayiban épült klinika létrehozásáról dokumentumfilmet is forgatott. Múlóban a sötétség címmel most a szentendrei PhotoLab kiállítótermében nyílt szeptember 10-ig megnézhető kiállítás a több tízezer felvétel és a mozgóképanyag újragondolt válogatásából, aminek apropóján július 14-én a szemészorvos és a fotós együtt vezettek tárlatot.

Az őserdő mélyén például vannak olyan területek, ahová évente csak egyszer megyünk el a misszióval. Igaz, hogy ott akkor több hetet eltöltünk egyhuzamban, de ha annak vége, legközelebb csak egy év múlva tudunk újra odamenni. Egy ilyen területen egy alkalommal egy kataraktás bácsi, aki akkor már nem látott a szürkehályogtól, két hét késéssel érkezett meg a missziós területre. Azért késett ennyit, mert 600 kilométerről tolta el egy biciklin a lánya és a fia. Mire megérkeztek, mi már nem voltunk ott. Mondták, hogy nem baj, megvárják a következő rendelést. Amikor közölték velük, hogy legközelebb egy év múlva jövünk arra a területre, szereztek egy összetákolt épületet, letelepedtek a faluban és megvárták, amíg újra oda nem mentünk. Ezeket a történeteket meg kell írni, le kell fotózni, ezt nem szabad kihagyni, mondja a fotográfus. 

További részletek a Qubit cikkében.