A Visszaút a kómából című könyv egy 2001-ben történt baleset és következményeinek személyes, szívhez szóló leírása.
Hogy lehet felépülni egy borzalmas és érthetetlen balesetből? Mi segíthet visszajönni egy 4 hónapos kómából? Lehet-e ugyanolyan valaki, ha hosszabb időre kimarad az életből? Lelkes Anna Visszaút a kómából című könyve többek között ezekkel a kérdésekkel is foglalkozik, írja az Index.
A Gabo Kiadónál jelent meg Lelkes Anna története, a Visszaút a kómából, ami egy 2001-ben történt baleset és következményeinek személyes, szívhez szóló leírása. Az író élete 2001-ben, 13 éves korában azon a napon változott meg örökre, mikor anyukájával kocsiba ült és borzalmas balesetet szenvedtek. A mai napig rejtély, miért rekedtek a vasúti átjáróban, a vonat pedig feltartóztathatatlanul robogott és elsodorta őket. Anyukája könnyebb sérüléseket szenvedett, legalábbis a kislányhoz képest, akinek számos szerve sérült és több mint 4 hónapra kómába esett, 1 hónapig volt mély, 3 hónapig éber kómában. Kisebb csodának számított, mikor felébredt, és jött 10 év kemény munka, hogy újra olyan lehessen, mint a baleset előtt – testileg, lelkileg és szellemileg is. Könyve az emlékezés, a fájdalom és a kitartás története.
A személyes memoár, mint egy napló, részletesen mesél a napi harcokról, a kórházi ápolókról, a küzdelemről, amiben a szülők mindvégig a kislány mellett álltak. Hittek és tartották a lelket benne. A könyv tehát nemcsak az ő harca, hanem a családé is, az ő megtartó erejük és a gondos kórházi ápolás is kellett ahhoz, hogy a kislány visszatérjen.
Hogyan lehet felébredni egy kómából – és vajon milyen lesz az az ember, aki visszatér a valóságba?
Az út hosszú és sok apró lépéssel kezdődik: még nem fókuszáló, de már nyitott szem, akaratlan kis mozgások, mozdulatok, lassú beszéd, eleinte csak szavak, majd lassan egyszerűbb mondatok. Ha a test és a szellem újra ébred, kezdődhet a kognitív- és fizikoterápia, és a plusz: élmények és sok gondoskodás, odafigyelés, hogy újra a régi legyen. De lehet-e a régi egy ilyen sokkhatás után? Megkérdeztük, hogy ma hol tart az úton: Jól vagyok, teljes életet élek. Meggyógyultam, bár vannak hiányosságaim, de azokról nem szeretnék beszélni. A legnehezebb tíz éven már túl vagyok.
A teljes információ a cikkben.