Megromló párkapcsolat, egészségügyi gondok vagy anyagi problémák a sorban.
Az ellentmondás, hogy a magyarok átlagosan két gyereket szeretnének, az egy nőre eső átlagos gyerekszám mégis csak 1,3, már régóta foglalkoztatja a kutatókat. A tavalyi és tavalyelőtti rekordalacsony születésszám különösen aktuálissá teszi a kérdést. Miért nem születtek meg azok a gyerekek, akiket szerettek volna vállalni a párok? – erre keresték a választ a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének munkatársai - ismertette a Népszabadság.
A válaszhoz speciális csoportot, a 35 és 49 év közötti nőket vizsgálták meg, mert – bár a gyerekvállalás egyre későbbre tolódik – róluk elmondható, hogy termékeny éveik vége felé járnak. A több mint ezerötszáz megkérdezett nő közel tíz százaléka (természetesen elsősorban a 35 és 39 év közöttiek) úgy nyilatkozott, hogy még szeretne gyereket vállalni. A többiek azt mondták, hogy sem a közeli jövőben, sem később nem akarnak már szülni.
Arra a kérdésre, hogy miért nem vállaltak annyi gyereket, mint amennyit szerettek volna, a legtöbben (28 százalék) a családi okokat, például a házasságuk megromlását említették. Ezt az egészségügyi okok követték (26 százalék), majd az anyagi problémák (24 százalék). A munkahely, a karrierépítés miatti lemondást csak öt százalék említette.
Az egészségi okot főleg a gyermektelen és az egygyerekes nők említették, míg anyagi okok miatt a többedik, elsősorban a harmadik gyerekükről mondtak le a nők. Kapitány Balázs szerint ez arra utal, ahogy a harmadik gyerek vállalásának kiemelt anyagi támogatása elvileg komolyan hozzájárulhat a gyerekvállalási tervek megvalósításához. Egyelőre azonban sem a kettőről újra három évre visszaállított gyes, sem a családi adózás bevezetése nem látszik meg a születési adatokban. Utóbbival főleg az átlagosnál jobban kereső, három- vagy többgyerekes családok jártak jól.