A kézhigiéné öt momentumának alkalmazása helyett gyakorlattá vált a dupla vagy tripla gumikesztyű viselés a Covid-ellátás során.
A multirezisztens kórokozók (MRK) okozta kórházi fertőzések száma csökkent 2019-ről 2020-ra, aminek oka az volt, hogy az elektív ellátások felfüggesztése miatt lényegesen kisebb volt a betegforgalom az intézményekben. Minderről Hajdú Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ Infekciókontroll és Kórházi Járványügyi Osztályának szakorvosa beszélt szerdán az IME XI. Országos Infekciókontroll és Betegbiztonság Konferenciáján, melyről a medicalonline.hu tudósított. A Clostridium difficile (Clostridium difficile infection CDI) és a véráramfertőzések (VÁF, szepszis) incidenciája ugrásszerűen megnőtt. A Covid-járvány nyertese a C. difficile mellett a Gram-negatív multirezisztens kórokozók közül a multirezisztens Acinetobacter baumanii (MACI) lett, ez a két kórokozó abszolút értékben is több megbetegedést okozott, mint egy évvel korábban.
A Covid-járvány alatt 32 specifikus, azaz ellátással összefüggő járványt jelentettek a kórházak, ezek közül 12 zajlott Covid-intenzív osztályokon, de a normál intenzív terápiás osztályokon (ITO) is magas volt ezek aránya. A 230 érintett Covid-beteg többsége tünetes fertőzött volt. Mivel a legtöbb nosocomiális járványt nem fedeztek fel, vagy fékeztek meg időben, az érintettek többsége elhunyt. A MACI hét, a MACI és a Meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) egy, a MR Klebsiella pneumoniae hét járványt okozott az intézményekben.
A Covid okozta megnövekedett ellátási teher, a megváltozott munkarend és takarítási rutin, az átirányítások, az intenzív ellátásban nem megfelelően gyakorlott személyzet felborította az intenzív osztályok normális működését. A MRK-k okozta járványokat a lélegezetett betegek hasra fordítása is generálhatta, mert ez a feladat több személy jelenlétét igényli a betegágynál. A szükséges survillance tesztek elmaradtak, hiszen laboratóriumokat leterhelte a PCR-tesztek elvégzése. További részletek a teljes cikkben