• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nincs vágás, hosszú lábadozás, kieső munkanap

Lapszemle Forrás: Szabad Föld Online

Újra nyílik a tenyér.

Az új eljárással a tenyérzsugor egyetlen nap alatt gyógyítható, a hosszú évek óta görcsbe rándult kéz ismét használható. Egyik nap beadják az injekciót, másnap visszajön a páciens, és kinyújtják az ujjait. Az Egyesült Államokban öt éve kifejlesztett, hazánkban mindössze három esztendeje engedélyezett injekció jó eredményekkel helyettesíti a műtétet, Kelet-Közép-Európában elsőként Magyarországon kaphatták meg a betegek. Miskolcon, Pécsett, s most a budapesti kétnapos képzésen eddig csaknem 40 kézsebész tanulhatta meg a módszer alkalmazását – írja a Szabad Föld – online.

A betegség leggyakoribb jele: megvastagodott bőr, csomók a tenyérben, melyek fájdalmat ugyan nem okoznak, de alatta kötegek alakulnak ki. Ezek aztán egyre rövidülnek, a kéz ujjai pedig többnyire, lassacskán hajlított, kampószerű helyzetbe zsugorodnak, majd teljesen visszahajlanak a tenyérbe – súlyos esetben nem is egyenesíthetők ki –, a beteg gyakorlatilag képtelen fogni a kezével. Ez nem csupán a fizikai munkavégzésben jelent gondot, de olyan mindennapi feladatok ellátásában is, mint a mosogatás, az autóvezetés, az ing begombolása.

Az új eljárás teljességgel kiváltja a műtéti beavatkozást. A görcsbe merevedett inakba több lépésben injekciót adnak, majd szorító kötést kap a beteg – magyarázta dr. Szabó Zsolt, a Róbert Károly Klinika kézsebész docense, aki 19 hazai kézsebész jelenlétében végezte el a beavatkozást, a kertészmérnök Pálon, akit már régóta kínoz e kór.

Az injekció a szervezetben található 4 féle kollagénből kettőt „old", így segíti a behúzódott, beszűkült mozgású részeket a normális mozgásterjedelem elérésében – magyarázta kezelés közben Szabó doktor.

Másnap a kis „csomag" lekerült Pál kezéről, mindenki kíváncsian meredt a kiszabadított tenyérre. S lám, az orvos egyesével húzogatta ki az összezsugorodott ujjakat, egyet roppant mindegyik, s Pál már saját maga mozgatta mindegyiket.

A Dupuytren (más néven tenyéri bőnye) zsugorodás egyelőre ismeretlen eredetű betegség, a vizsgálatok szerint nagy valószínűséggel genetikai eredetű. A kór az európai populáció 3–13 százalékát érinti. Többnyire 40 éves kor felett, a férfiaknál előbb (átlagosan 55 éves korukban), a nőknél később (65 év) alakul ki. Elsősorban a diabétesz és az epilepszia növelheti az esélyt a kialakulására, de a rendszeres és nagy mennyiségű alkoholfogyasztás, illetve a dohányzás is kockázatot jelent. Korábban többféle sebészeti eljárással próbálták gyógyítani e rendellenességet, ez azonban nemcsak súlyos szövődményekkel, de legalább két hónapos rehabilitációval, munkából kieső idővel is együtt járt – jegyzi meg a portál.