Úgy gondolták, öt éven belül biztosan születni fog legalább egy gyerekük, de ez végül valamiért nem jött össze.
Az eredeti felállás szerint 2024 júliusáig kell megérkeznie a gyereknek azokba a családokba, amelyek rögtön a bevezetéskor felvették a babaváró hitelt. A kormány egy friss döntéssel két évvel kitolta a határidőt, de a kiemelt dátum miatt nyáron ismét megnőtt az érdeklődés a kormány családtámogatási rendszere és annak hatásai iránt, ugyanis a rendelkezésre álló adatok alapján könnyen megbecsülhető, hogy sok ezer pár elszámította magát a hitel igénylésekor, írja a Telex.
Úgy gondolták, öt éven belül biztosan születni fog legalább egy gyerekük, de ez végül valamiért nem jött össze. Ha ez a valami egészségi ok, akkor jogosultak a méltányosságra, de ha valami más, például a kapcsolat megromlása, akkor a határidő leteltekor masszív büntetőkamat fizetése vár rájuk. Előzetesen sokan arra számítottak, hogy a kialakult helyzet miatt a kormány szélesíteni fogja a büntetőkamat alól mentesítő élethelyzetek körét – ez egyelőre nem történt meg, de az érintettek kaptak még egy kis haladékot.
A kutatási eredmények alapján a demográfusok azt is kiszámolták, makroszinten melyik családtámogatási hogyan hat a magyar társadalom anyagi egyenlőségi viszonyaira. A vizsgált a körbe a hagyományosabb transzfereket is bevették (például gyes, gyed, gyet, családi pótlék), ezeket hasonlították össze az új típusú, egyösszegű támogatásokkal. Az eredmény ezek után talán nem lesz nagyon meglepő: a Fidesz-kormány családpolitikai zászlóshajó-intézkedései mind növelik, nem pedig csökkentik az egyenlőtlenségeket.
Ebből a szempontból még a csok a legjobb, ahol alig csúszik át negatívba (ebben az ábrázolási formában: marad 45 fok alatt) a trendet mutató görbe, utána következik a babaváró, a szociálpolitikai értelemben leginkább igazságtalanok pedig az autóvásárlási és otthonfelújítási programok voltak. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy úgy költünk el egy csomó közpénzt mindenféle juttatásokra, hogy azokkal tovább mélyítjük a gazdagok és a szegények közötti szakadékot.
A teljes cikk a Telexen olvasható.