• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Okoseszközök és biztonság: a szakértő nem optimista

Lapszemle Forrás: mno.hu

Okostermosztát, okosvillanyégő, okoseszközök a gyógyászatban – hamarosan ezekre bízzuk majd életünket.

A verseny óriási, a szakértő szerint pedig egyelőre nem garantálható, hogy ezek az eszközök nem fogják-e veszélyeztetni otthonunk biztonságát. A Lendület programnak hála egyedülálló fejlesztésen dolgozhatnak kutatóink – írja az mno.hu portálja.

Biztonság, kényelem, energiatakarékosság – ezeket a funkciókat ígérik az okosotthonhoz szükséges eszközöket és rendszereket forgalmazó cégek. A jövő tényleg ezeké a kütyüké: az előrejelzések szerint 2020-ra 50 milliárdra nő a számuk. Már csak az a kérdés, hogy mennyire tudják majd nekünk garantálni a rengeteg, életünk könnyebbé tételére hivatott „robot" együttes működésének a biztonságát.

Okosotthonok esetén a meghibásodásnak nagyobb a valószínűsége, mint annak, hogy egy önjáró autóval az útra gurulást követően valami probléma történjen, miután a közbiztonságért felelős hatóság az útra gurulását engedélyezte – nyilatkozta az MNO-nak Varró Dániel, a Lendület pályázat egyik nyertese. Az okoseszközök együttese által alkotott komplex rendszerek megbízhatóságának és hatékonyságának növelését célul tűző mérnök-informatikus ezt azzal magyarázza, hogy nagyon változatos, hogy ezeket a rendszereket működtető vezérlőszoftvereknek milyen minőségi kritériumoknak kell megfelelniük és ezeket ki ellenőrzi.

Egyelőre nem garantálható, hogy e különálló eszközökből összeépített rendszer az otthonunk biztonságát nem fogja-e veszélyeztetni mondjuk öt-tíz éven belül. A legnagyobb probléma ezzel, hogy a három különböző gyártól megvett okoseszközt összekapcsolva nem zárható ki, hogy ezek együttes működéséből veszélyes helyzet alakuljon ki – mutatott rá a mérnök-informatikus.

Kemény fába vágta tehát a fejszéjét a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karán Varró Dániel vezetésével megalakuló, kiberfizikai rendszerekkel foglalkozó kutatócsoport, amely a Lendület pályázat támogatását élvezi. A kiberfizikai rendszerekben a szinte korlátlan kapacitású számítási felhőbe az egyszerű szenzorokon és mobiltelefonokon túl azok a kritikus beágyazott rendszerek is bekapcsolódnak (autók, repülőgépek, gyógyászati eszközök), amelyeken emberéletek múlnak.