Kiegyensúlyozott, az életnek örülni tudó gyermek vált a korábban szorongó és zárkózott Jánosból.
Négy éve költöztünk Brennbergbányára Új-Zélandról. János alig volt négy hónapos, amikor lázgörcsök jelentkeztek nála. Ennek okát nem tudták kideríteni az új-zélandi orvosok. Kétéves korában már gyógyszeres kezelést kapott, de észrevettük, lassabban fejlődik, beszélni csak négyévesen kezdett el. Az iskolában nehezebben boldogultak vele a tanárok, társai kiközösítették. Szorongó, magába fordult kisgyerekké vált, ami tovább súlyosbította a helyzetét – idézte fel a sopronbánfalvi születésű Sallainé Fülöp Gyöngyvér, akinek gyermekei a szigetállamban születtek. János tizenegy éves volt, amikor hazaköltöztünk, s akkor tanácsolták Jánosnak a Kozmutza-iskolát, ahol látványos fejlődésen ment keresztül – írja a Kisalföld Napilap cikke nyomán a kisalfold.hu portálja.
János a Kozmutza-iskolában hasonló társak között örömmel tanul, s a tanárok odaadó munkája eredményeképpen az életnek örülni tudó fiatal lett belőle.
A 151 gyermeket nevelő Kozmutza speciális szakiskola pénteken ünnepelte fennállása 25. évfordulóját. Mentálisan sérült, autista és halmozottan sérült gyermekeket oktatunk 6–23 éves korig. Tanári gárdánk 45 gyógypedagógusból áll – mondta el Horváth Lászlóné, az intézmény igazgatója, aki hozzátette azt is: a diákok különböző csoportokban tanulnak, súlyossági fokok szerint. Fő célkitűzésünk, hogy a fiatalok az iskola után megállják a helyüket, s életük önálló irányítására is képesek legyenek. Ezért szakmát adunk a kezükbe sütőipari és varró OKJ-s képzések keretében, valamint készségfejlesztéssel, népi kismesterségek – kosárfonás, szőnyegszövés – elsajátításával.