• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Oroszi Beatrix: Súlyos árat fizettünk a pandémia során

Lapszemle 2022.10.27 Forrás: MedicalOnline
Oroszi Beatrix: Súlyos árat fizettünk a pandémia során

A pandémia második évében Norvégia mellett Svédország és Finnország is képes volt ledolgozni az életévveszteségeket, nem úgy hazánk. 

A Sars-Cov-2 terjedése elindult, azonban adatok hiányában az előttünk álló hullámok nagyságát és súlyosságát nem tudják előre jelezni – mondta Oroszi Beatrix, a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillence Központjának mb. igazgatója egy szerdai konferencián, írja a MedicalOnline

Nincs elegendő adat és információ a járványhelyzet értékeléséhez – ezel a mondattal nyitotta előadását Oroszi Beatrix epidemiológus az IME XI. Országos Infekciókontroll és Betegbiztonság Konferenciáján. Mint mondta, a a kormány által a pandémia kezdetén életre hívott járványmatematikai kutatócsoport tavasszal befejezte a működését, így nem fér hozzá az előrejelzésekhez szükséges adatokhoz. Jó hír azonban, hogy a csapat korábbi tagjai együtt maradtak az egészségbiztonsági nemzeti labor keretein belül.

Nem dőlhetünk hátra, bár vannak, akik úgy tesznek, mintha nem létezne a Covid-19 – folytatta a központ vezetője –, a járványügyi helyzet értékelését nemcsak a védekezés és a járvány okozta károk helyreállítása érdekében kell elvégezni, hanem azért is, hogy tudjuk, eredményesek voltak-e a korábbi, célzott beavatkozások.

Halálozásban és egészségkárosodásban Magyarország lakossága súlyos árat fizetett a pandémia során – jelentette ki Oroszi Beatrix.

Míg a skandináv államokban a koronavírus-járvány első két évben nem csökkent a születéskor várható élettartam, sőt, a pandémia második éviben Norvégia mellett Svédország és Finnország is képe volt ledolgozni az életévveszteségeket, és Nyugat-Európában is megfigyelhető volt ez a tendencia, Magyarországon a pandémia első két évében 24,6 hónapot veszítettünk a születéskor várható átlagos élettartamból. 2020-ban 8,2 hónapot, ami 2021-ben további 16,4 hónappal csökkent – ismertette az adatokat a szakember. Hozzátette, nem számít javulásra az idei évben sem, de ezt még nagyban befolyásolhatja a 2022. utolsó két hónapja.

Az újabb járványhullámok várható lefolyása nemcsak attól függ, betartják-e az állampolgárok a személyes védekezés szabályait, hanem attól is, mennyire mutálódik a vírus, és a módosult variánsoknak hogyan változik az immunelkerülő képessége. 

További részletek a MedicalOnline cikkében.