Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) szervezet szerint teljesen kicsúszott az ellenőrzés alól az Ebola-járvány Nyugat-Afrikában.
Bart Janssens, a szervezet műveleti igazgatója pénteken arról beszélt, hogy a nemzetközi orvos csoport elérte a reagálási képessége határát. Azt mondta, a nemzetközi szervezeteknek és a kormányoknak több szakértőt kell küldeniük a térségbe, hogy felvilágosító munkával megakadályozzák a betegség terjedését. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb adatai szerint az Ebolának eddig több mint 330 halálos áldozata volt Guineában, Sierra Leonéban és Libériában – olvasható a kisalfold.hu portálján.
A járvány, amely tavaly ütötte fel a fejét Guineában, az utóbbi hetekben ismét rohamosan terjedt, és most először találtak megbetegedéseket a libériai fővárosban is.
Meggyőződésem, hogy a betegség terjedése korántsem ért véget, továbbra is számos áldozata lesz, és ez lesz az eddig ismert legnagyobb járvány – fogalmazott Bart Janssens, aki úgy vélekedett, hogy az érintett kormányok nem ismerték fel a helyzet súlyosságát. Az MSF bírálta a WHO-t is, amiért nem tesz eleget a vezetők ösztönzése érdekében, és hangsúlyozta: további szakértőkre van szükség, hogy megtaláljanak mindenkit, aki kapcsolatba kerülhetett a betegséggel.
Jelenleg az Orvosok Határok Nélkül 40 fős nemzetközi csapata dolgozik négy kezelőközpontban a térségben. Most először fordult elő, hogy egy Ebola-járvány során az Orvosok Határok Nélkül nem tudott eleget tenni az igényeknek – emelte ki Janssens, aki szerint azért is nehéz a járvánnyal szembeszállni, mert olyan területen tört ki, ahol a lakosság rendkívül mobil, és olyan sűrűn lakott területeken terjed, mint a guineai és a libériai főváros. A betegség rendszerint Közép-, illetve Kelet-Afrika gyéren lakott területein jelenik meg, ahol általában lassabban terjed.
Fadela Chaib, a WHO szóvivője a héten közölte: a számos fertőzött település és a határokon átterjedő járvány miatt az eddigi Ebola-járványokat tekintve most állnak a legnagyobb kihívás előtt a szakértők.