Fontos, hogy a páciensek megértsék nagy annak a jelentősége, hogy koleszterinszintjük az ideális tartományban legyen.
Magyarországon a szív-ér rendszeri betegségek elő-fordulása és halálozási aránya messze az európai átlag felett található, majd kétszerese a nyugati országok arányának. Az elmúlt években azonban rendkívül sokat javult a helyzet – írja cikkében Prof. dr. Karádi István, a Semmelweis Egyetem, III. sz. belklinika professzora. Immár 2003 óta minden második év őszén megrendezik a Magyar Kardiovaszkuláris Terápiás Konszenzus Konferenciát (MKTKK), melynek célja a szív-ér rendszeri megbetegedések okainak, rizikóinak feltárása, a megfelelő, modern terápiás irányelvek megfogalmazása annak érdekében, hogy hazánk EU-átlaghoz viszonyított hátrányát mielőbb lefaragjuk. E törekvések eredményességét is mérni kell az újabb, hatékonyabb terápiás megoldások alkalmazása végett.
Az idén nyolcadik alkalommal került sor az MKTKK irányelvei szerinti felmérésre a MULTI GAP 2011 vizsgálat keretében. A felméréssorozat 2004-ben indult, s azóta minden évben, közel azonos megközelítéssel igyekszik megítélni, hogy milyen hatékonyan kezelik a hazai szív-ér rendszeri betegek egyik legfontosabb rizikófaktorát, a magas koleszterinszintet. Fontos, hogy a páciensek megértsék nagy annak a jelentősége, hogy koleszterinszintjük az ideális tartományban legyen.
Egy a hazai betegek körében folytatott 2009-es felmérésből kiderült, hogy azok, akiknek orvosa felhívta a figyelmet a koleszterinszint-csökkentés hosszú távú feladatára, jobban ragaszkodtak terápiájukhoz, mint azok, akiknél ez elmaradt. Az orvos-beteg találkozókon rögzíteni szükséges, hogy valóban szedik-e a felírt gyógyszert, hiszen a hatékony megoldásra csak akkor számíthatunk, ha a beteg rendszeresen alkalmazza koleszterinszintcsökkentő gyógyszerét.