A kérelmek elbírálásánál vizsgálni kell, hogy ez aránytalan terhelést ró-e a többi munkavállalóra, illetve csökkenti-e a betegek hozzáférési lehetőségét.
A miskolci kórház főigazgatója pontosította azt a február 28-ai keltezésű levelet, amit az osztályvezető főorvosoknak küldött ki, és amelyben a többi között azt írta a másodállások engedélyeztetése kapcsán: „a közvetlen munkahelyi vezetők csak azoknak a dolgozóknak a kérelmét támogassák – privát szférában történő tevékenység folytatására vonatkozó engedély kérés esetén -, akik az önként vállalt túlmunka keret maximumában közreműködnek a kórházzal.” Vagyis az intézkedés alapján csak azok vállalhattak volna munkát például a magánellátásban, ha heti 24 óra önként vállalt többletmunkát teljesítenek, magyarázza a 24.hu.
A Magyar Orvosi Kamara szerdán közleményben reagált: a testület szerint ezzel törvénytelen eszközökkel kényszerítik az orvosokat, és felszólította a kórház főigazgatóját, hogy törvényellenes utasításokat ne adjon beosztott orvosainak, őket törvényszegésre ne buzdítsa. A MOK az Országos Kórházi Főigazgatóságnak küldött levelében azt is írta, hogy az intézkedés kényszerítés és hátrányos megkülönböztetés.
A 24.hu megkeresésére Révész János, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház főigazgatója azt írta, a kifogásolt mérlegelési szempont nem utasítás, és azokra a munkavállalókra vonatkozik, akik a nappali munkavégzés terhére kívánták csökkenteni a munkaidőt, úgy, hogy ez idő alatt a magánellátásban vállalnak munkát. A levél arra hívta fel a figyelmet, hogy a kérelmek elbírálásánál vizsgálni kell, hogy ez aránytalan terhelést ró-e a többi munkavállalóra, illetve csökkenti-e a betegek állami ellátáshoz való hozzáférésének lehetőségét – tette hozzá a főigazgató azzal, hogy a levél tartalmát az egyértelműség kedvéért pontosították.
További részletek a 24.hu cikkében.