Május 1-jétől 70 egészségügyi intézményt vett át az állam.
Az egészségügy biztosítása mindig állami feladat volt, korábban döntöttek úgy, hogy a szakellátási feladatot a megyei önkormányzatokra bízza – vázolta az előzményeket a volt egészségügyi miniszter tegnap a Ma reggelben. Szerinte a kialakult heterogén tulajdonosi szerkezet szembement a fejlesztésekkel, valamint nehezítette volna a Semmelweis-tervbe foglalt integrációt. Ennek kapcsán újra kell gondolni az egészségügyi ellátás struktúráját, újra kell gondolni a kapacitások elosztását és az új finanszírozási rendszert – összegezte a magyar egészségügy előtt álló újabb feladatokat Rácz Jenő – olvasható a hirado.hu portálján.
A kórházszövetség elnöke szerint az átalakítások szlogenje, miszerint ebből a betegnek semmit sem kell éreznie, nem állja meg a helyét, hiszen az a cél, hogy a páciens jobb ellátást tapasztaljon.
Kétféle ellátástípust kell megkülönböztetni – jelentette ki Rácz Jenő. Vannak a lakossághoz közel biztosítandó ellátások, mint az alapellátás és a járóbeteg-szakellátás, és vannak azok, amelyeknek a célja, hogy az ember, eszköz, technika egyszerre legyen jelen garantáltan magas színvonalon és biztonságon.
Az onkológia például eddig is centralizált rendszer szerint működött – nyilatkozta a Veszprémi Kórház főigazgatója. Vannak olyan sebészeti osztályok, ahol nem tudják biztosítani 365 napon ét a nap 24 órájában azokat a körülményekt, amelyekkel a szakmai eljárásrend megkíván, ez pedig nem jó a betegnek – összegezte a centralizálás miértjét Rácz Jenő.
Az átalakítás elengedhetetlen, mert a mostani struktúrában a szakmai eljárásrendnek megfelelően nem lehet biztosítani az ellátásokat. És mivel csak költségoptimalizálással jobb eredményt már nem lehet elérni, ezért érdemes komplex átalakításban gondolkozni – emelte ki Rácz Jenő, aki úgy véli, ha tudni lehet, hogy mennyi pénz jut egészségügyre, akkor azt a legoptimálisabban lehet felhasználni, úgy, hogy a világ fejlett részeinek egészségügyi ellátásainak színvonalához tudja mérni magát a magyar egészségügy.