Nőknél nagyobb valószínűséggel állapítanak meg tévesen valamilyen mentális betegséget az elmondott tünetek alapján.
Orvoshoz fordulni bizalmi kérdés, hiszen kiszolgáltatott helyzetben, betegen kérünk segítséget. Éppen ezért kiábrándító, ha együttérzés helyett elutasítást kapunk írja a bien.hu.
Talán már hallottál a gázláng effektusról: a pszichológiai kifejezés arra utal, amikor valaki eléri egy másik embernél, hogy az megkérdőjelezze saját ítélőképességét, emlékezetét. Létezik ma már az orvosi gázlángozás jelensége is. Ekkor a beteg úgy látja, panaszait az orvos nem veszi komolyan, elbagatellizálja a helyzetét, megkérdőjelezi, hogy valóban vannak fájdalmai. Ennek következménye lehet, hogy az orvos nem rendel el fontos laboratóriumi vagy képalkotó vizsgálatokat, esetleg még ki is fejezi, hogy a beteg képzelődik és nincs komoly baja.
A legtöbbször a nőket érinti a félrediagnosztizálás
Természetesen nem minden orvosra jellemző ez a fajta viselkedés, de azért előfordul. Rosszabb esetben tényleges betegség marad kivizsgálatlan és későn derül rá fény, hogy a beteg panaszai valósak voltak. Tanulmányok szerint a nők és a színesbőrűek gyakrabban találkoznak efféle bánásmóddal az egészségügyben, ennek eredménye a téves diagnózis vagy az, hogy az eredményekre hosszabban kell várniuk.
Egyes tanulmányokból kiderült, hogy nőknél nagyobb valószínűséggel állapítanak meg tévesen valamilyen mentális betegséget az elmondott tünetek alapján, miközben szervi megbetegedés áll a háttérben.
További részletek a cikkben.