Ha nem fedezzük fel időben a daganatot, sokkal nehezebben tudunk segíteni a pácienseknek.
A szűréseken való folyamatos részvétel, az időben felfedezett rákos daganat és az azonnal megkezdett terápia - életet ment. A győri Petz-kórház orvos igazgatója, prof. Oláh Attila és dr. Drozgyik András sebész szerint nem lehet eleget hangsúlyozni ezt a hármas szabályt. Különösen igaz ez a mellrákszűrésre - írta a kisalföld.hu.
A nők egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése az emlőrák. Minden hetedik felnőtt nő szembesül élete során azzal a szörnyű ténnyel, hogy rosszindulatú daganat nő a mellében. "A gyógyulás esélye annál nagyobb, minél korábban ismerjük fel a beteg sejteket. Így óriási jelentősége van a szűrővizsgálatokon való részvételnek" – kezdte portálunknak prof. Oláh Attila.
"Országosan sem túl jó a mellrákszűréseken való részvétel aránya, ami átlagosan 40 százalék. Kifejezetten elkeserítő azonban, hogy Győrben kevesebb, mint harmada jön csak el azoknak a nőknek, akik postai úton kapnak meghívót a prevencióra" – mondta dr. Drozgyik András, aki napi szinten operál emlőrákkal küzdő pácienseket Győrben. A Petz-kórház sebésze hozzátette: "korai diagnózis és megfelelő kezelés mellett több mint 85 százaléknyi esély van arra, hogy a páciens öt év múlva is életben legyen".
Azt vizsgálták, hogy miért megy el kevés nő a győri szűrésre? – kérdeztük. "Az esetek nagy részében nem a rohanó élet, a vészes időhiány vagy lustaság áll a háttérben. Többnyire a pszichés gát a fő ellenség. A páciensek tartanak a vizsgálattól. Tisztában vannak vele, hogy az egészségüknek nem árt és nem fájdalmas a szűrés. Sokkal inkább a tudat nyomasztja őket, hogy mi lesz, ha daganatot találnak náluk. Ez azonban sehova nem vezető csőlátás. Ha nem fedezzük fel időben a daganatot, sokkal nehezebben tudunk segíteni a pácienseknek" – válaszolta prof. Oláh Attila.