Nem engedi el a K-Monitor az egészségügyi rendszer átalakítását megalapozó, több száz oldalas dokumentum nyilvánosság előli elzárásának ügyét.
A BCG ellen indított perünk a strasbourgi bíróságon van, a Kúria átláthatóságellenes ítélete miatt pedig az Alkotmánybírósághoz fordultunk. Végtelen küzdelem olyan adatokért, amelyek meg kell, hogy illessék azokat, akik adójukból fenntartják az egészségügyet és azokat, akik dolgozóként vagy betegként részei ennek a rendszernek – ezt írta ki a napokban a Facebook-oldalára a K-Monitor, amely tehát folytatja annak a tanulmánynak a nyilvánosságra hozataláért folytatott jogi küzdelmet, amelyet még 2020-ban a Belügyminisztérium rendelt meg a Boston Consulting Group (BCG) nemzetközi tanácsadó cégtől. Az egészségügy helyzetéről és átalakításáról szóló több száz oldalas dokumentumot annak döntéselőkészítő jellegére hivatkozva tíz évre titkosította a kormány - írta a 24.hu.
A K-Monitor két szálon is viszi tovább az ügyet. A közpénzek átlátható felhasználásáért és a korrupció visszaszorításáért 2007 óta küzdő civil szervezet nemcsak a belügyet, hanem a tanulmányt író BCG-t is beperelte. Keresetüket első fokon elutasította a bíróság, és rögtön az Alkotmánybírósághoz fordultak, amely lerázta magáról az ügyet azzal, hogy kimondta: a testület már 2020-ban felszólította az Országgyűlést, hogy tegye lehetővé a cégek perelhetőségét. Ehhez az infotörvényt kellene módosítani, amit a kormány az elmúlt két évben számos esetben meg is tett, a cégek perelhetősége ügyében azonban nem lépett.
„Strasbourg általában 1–2 hónapon belül dönt, hogy tárgyalja-e az ügyet. Ha érdemben foglalkoznak vele, még évek kérdése lehet, hogy ítélet szülessen, de a számunkra kedvező ítélet sem kötelezi majd a kormányt törvénymódosításra, vagy a BCG-t a titkos tanulmány kiadására” – mondta, a K-Monitor ügyvédje. További részletek a teljes cikkben