• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szamárköhögés – itt a járvány, duplázódnak az esetszámok

Lapszemle MA 06:22 Forrás: valaszonline.hu
Szamárköhögés – itt a járvány, duplázódnak az esetszámok

A hatóság legfrissebb jelentése szerint idén összesen már 527 fertőzés történt.

Válasz Online információi szerint sokat romlott a helyzet, mióta a járványügyi hatóság július közepén bejelentette, hogy szamárköhögés-járvány van Magyarországon. Az év folyamán addig összesen 185 esetet regisztráltak, az azóta eltelt öt hét alatt viszont már 342-en fertőződtek meg. Számításaink szerint a heti esetszámok duplájára, volt olyan hét, amikor közel háromszorosára nőttek. Az évtizedek óta nem látott járvány jelentőségét növeli, hogy a több mint félezer beteg közül minden negyedik csecsemő. Mely korosztályok vannak még veszélyben? A Válaszonline cikkéből kiderül. 

Májusban fordult elő először, hogy egy hét alatt tíznél több beteget jelentettek, júniusban emelkedett 20 fölé ez az érték. A járványügyi hatóság, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) július közepén erősítette meg, hogy szamárköhögés-járvány van Magyarországon. Galgóczi Ágnes járványügyi főosztályvezető azt mondta, azon a héten 32 eset volt, és ezek negyede csecsemőkorú. 

Ám ez csak a járvány kezdeti szakaszának bizonyult, az ezt követő két hétben duplázódott a fertőzöttek száma: 76 beteget jelentettek. Az eddigi csúcsértéket az augusztus 20. előtti héten jegyezték fel, akkor hét nap alatt 89 embernél gyanakodtak a súlyos fertőzésre. (A járványügyi hatóság a gyors reagálás érdekében olyan eseteket is feltűntet, amelyeket laboratóriumi úton még nem igazoltak, később a számokat korrigálják.) A hatóság legfrissebb jelentése szerint idén összesen már 527 fertőzés történt.

A lap az érintettek életkora alapján összesítette a heti összefoglalókat, eszerint 2024. augusztus 25-ig 123 csecsemő fertőződött meg. A halálesetekről júliusról van adatunk, addig két egy évnél fiatalabb gyerek halt meg a súlyos betegségben. A járvány terjedésének ütemét jelzi, hogy az első félévben (26 hét alatt) összesen 28 kisbaba fertőződött meg, az azóta eltelt hét hétben 95. 

A csecsemők halálozásáról információt kértek az egészségügy irányítását is ellátó Belügyminisztériumtól, konkrét, a szamárköhögéshez köthető számot nem kaptak.

A szamárköhögést bakteriális fertőzés okozza, amely cseppfertőzéssel terjed. A betegség tünetei eleinte nem térnek el a megfázásétól, náthával és „normál” köhögéssel jár, és még a komolyabb betegséget jelző láz is rendszerint elmarad, hőemelkedés azonban kísérheti. 

A második, súlyos szakasz általában két hét múlva jelentkezik. A köhögésrohamok olyan erősek, hogy hányásba is torkollhatnak, a felnőtt betegek szeme bevérezhet. A betegség nevét a belégzést kísérő erős hangról kapta. Az első ilyen jelre haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, hogy megkezdhessék az antibiotikumos kezelést. 

A szamárköhögés ellen elsősorban védőoltással lehet védekezni. A csecsemők azért veszélyeztetettek, mert még nem oltottak, vagy a kéthónapos korban első beadott első oltás még nem fejti ki védőhatását. A gyerekeket 18 hónaposan és 11 évesen újraoltják. Mivel a védelem idővel megkopik, a fertőzöttek között felnőttek is vannak. A szamárköhögés elsősorban a fiatalok betegsége, az utolsó négy hét jelentéseiből kitűnik, hogy az esetek 54 százaléka 20 évnél fiatalabbakhoz köthető. Az idősebbek között a 40–49 éves korosztályban regisztrálták a legtöbb fertőzöttet, összesen 44 esetet a 201-ből. A csecsemők sérülékenységét jelzi, hogy ugyanekkor a 12 hónapnál fiatalabbak közül 61-en fertőződtek meg. 

További részletek a valaszonline.hu cikkében.