Szenzációs bejelentésre készül Igor Stagljar horvát molekuláris biológus a Torontói Egyetemen.
Közli, hogy négy év múlva a tüdőrák egészen biztosan, de valószínűleg a rossz indulatú daganatok egyéb formái is gyógyíthatóak lesznek. Az egyetem kutatóinak felfedezéséről, egy „okos gyógyszerről", amely végez a rákos sejtekkel, az egészségeseket viszont érintetlenül hagyja, a tudós a zágrábi Jutarnji list című lapnak árult el néhány adatot, de rövidesen hivatalosan is bejelentik a fantasztikus áttörést a rákkutatásban – írja a borsonline.hu portálja.
A kutatásaink során felfedezett, Crk2 nevű fehérje az, ami kötődik a rosszindulatú molekulákhoz, és felgyorsítja a beteg sejtek osztódását – mondta a Torontói Egyetem molekuláris genetikai intézetét irányító horvát tudós. Ez a felfedezés a tüdőrák gyógyításának a kulcsa, s innen már csak egy kis lépés vezet a rettegett betegség felszámolásához – emelte ki dr. Igor Stagljar, hozzátéve azt is, jelen pillanatban négy évre vagyunk a gyógyszer alkalmazásától. Az már most biztosra vehető – folytatta -, hogy a tüdőrákot kezelni tudjuk vele, mi több – a tudós reményei szerint – a rák más fajtáit is gyógyítani fogjuk, de ez egyelőre még további kísérletek függvénye. Dr. Igor Stagljar nyilatkozatában emlékeztetett arra is, hogy a világon évente egymillió-hatszázezer ember hal meg tüdőrákban (Magyarországon hétezer), pedig ha valamit, a tüdőrákot biztosan meg lehetne gyógyszeres kezelés nélkül is előzni.
Tüdőrák végzett a napi négy doboz cigarettát elpusztító Humphrey Bogarttal is, még mielőtt a hatvanat betöltötte volna. Az egyébként makkegészséges, legendás hollywoodi cowboy, John Wayne ugyan megélte a 72. születésnapját is, de ki tudja, meddig él, ha tizenöt évesen nem veszi a szájába az első cigit.
A zágrábi molekuláris biológus szerint a hasonló tragédiáknak hamarosan vége lesz. Négy év múlva a kemoterápia és az általunk már kifejlesztett új gyógyszer kombinációja hatékony ellenszer lesz a szörnyű betegségre. Addig azonban csak önkéntesek tapasztalhatják meg hétéves kutatómunkánk gyümölcsének az „áldását", mert a mellékhatásokról még nem sokat tudunk – nyilatkozta a szakterületén a földkerekség tíz legjobb szakembere egyikének tartott tudós, aki világhírnévre még a Zürichi Egyetem tanáraként tett szert a cisztás fibrózis kezelésében.
A horvát tudós torontói csapatának szenzációs felfedezéséről egyébként a Molecular Cell tudományos szaklap számolt be először. A híradásban már kész tényként közölték, hogy a kanadai kutatók hat új fehérjét fedeztek fel, melyek megoldást hozhatnak a rák gyógyításában.
Felfedezéséért dr. Igor Stagljar egyébként már megkapta a kanadai kormány legmagasabb kitüntetését, az év felfedezőjének járó díjat – jegyzi meg a portál.