Aki belép a rendszerbe, kötelezi magát, hogy a diplomaszerzés után is Magyarországon dolgozik.
Miközben a rezidensek és a kormány között továbbra sincs megegyezés, egy pécsi ötlet, amely talán átvágná a gordiuszi csomót, elfogadásra vár. Mint ismert, dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának (PTE ÁOK) dékánja elkészített egy tervet, amely megakadályozná a diplomások elvándorlását.
- Jelenleg a diákjaink harmincnegyven százaléka tűnik el a magyar rendszerből a diplomaosztó után - közölte a dékán. -Tíz évvel ezelőtt harmincnyolcezer regisztrált orvos volt Magyarországon, mostanra ez a szám a harmincezret sem éri el. A csökkenés azonban nem az oktatásban van, azaz józan paraszti ésszel is összerakható: ugyanannyian szereznek diplomát, csak a munkát nem itt kezdik el. A pécsiek javaslata ezt az állapotot számolná fel.
Ennek az a lényege, hogy aki belép a rendszerbe, azaz diákká válik, az aláír egy szerződést, amiben kötelezi magát arra, hogy a diplomaszerzés után is Magyarországon fog dolgozni. Amennyiben viszont mégis külföldön áll munkába, akkor visszafizeti a képzése költségét, amely nagyjából 13 millió forint. A pécsi elképzelés szerint a visszajövő pénz az egészségügyben maradna, és az orvosképzésre vagy a bérfejlesztésre lehetne fordítani.
- A rendszer jó esetben már 2012 szeptemberében működésbe léphetne - teszi hozzá Miseta Attila. - A terv jelenleg a kormány asztalán pihen, az elfogadásig még rengeteg egyeztetésre van szükség, de tény, hogy az orvosképző intézetek támogatják. Nyilvánvalóan mindenhol egyszerre kellene bevezetni, különben versenyelőny, illetve - hátrány alakulna ki. Félreértés ne essék: ezzel párhuzamosan szükség van a bérek rendezésére is, hiszen a legfrissebb felmérések szerint tragikus a helyzet. Az európai országok összevetésében a lista hátsó felében vagyunk, de nyilvánvaló, hogy ezen a szinten jelentős javulás nem várható.