• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szúrással a minél gyorsabb gyógyulásért

Lapszemle Forrás: vaol.hu

Dr. Király István a sebészetet helyettesítő radiológiai eljárásokról.

Sokan nem is gonolnánk, hogy a radiológiai osztálynak mennyire szerteágazó a feladata. Nemcsak a képalkotó diagnosztika tartozik a feladatkörükbe, hanem fontos, életmentő beavatkozásokat is végeznek, például el tudják pusztítani azokat a tumorokat, melyeket nem lehet eltávolítani – többek között ez is elhangzott a Genius Svariensis Szabadegyetem előadásán, ahol dr. Király István, a Markusovszky Egyetemi Oktatókórház központi radiológiai osztályának vezetője beszélt a gyógyító radiológiáról, valamint a sebészetet helyettesítő eljárásokról – olvasható a vaol.hu portálján.

Dr. Király István előadásának elején a 19. század végén megjelenő első röntgenképről beszélt, majd eljutott a mai kor modern műszerezettségéhez. Mint azt az érdeklődők megtudhatták, az osztályvezető 15-16 éve foglalkozik intervenciós radiológiával, amely hagyományos műtéti beavatkozás, a testüregek megnyitása nélkül végez sejt- vagy szövetmintavélet, hajt végre gyógyító vagy diagnosztikus eljárásokat. Mint azt a szakember hangsúlyozta mindezek kivitelezéséhez fluoroszkópia, CT-, MR- vagy ultrahang-irányítást használnak.

Szombathelyen, országos szinten is a legmodernebb készülékek állnak az orvosok rendelkezésére, ahol a szakemberek folyamatosan képzik magukat, hogy a legújabb eljárásokkal segíthessenek a betegeken.

Az osztályvezető elmondta azt is, érbetegségekkel, kóros tágulatokka és szűkületekkel is foglalkoznak. A mai technikának köszönhetően a test bármely részén el tudják érni az érrendszert. Az értágulatok – húzta alá dr. Király István – komoly problémát jelenthetnek, könnyen halállal végződhetnek. Ha a beteg hasában megreped egy ér, akkor perceken belül elvérezhet. Azonnal kórházba kell szállítani, de műtéti eljárással magas a halálozási arány. Az agyban szintén végzetes lehet az értágulat, ha megreped egy ér, a műtéti eljárás itt is magas kockázattal jár, a túlélési esély itt is csekély.