• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tévhitek a megfázásról és a torokfájásról

Lapszemle 2025.02.21 Forrás: hvg.hu
Tévhitek a megfázásról és a torokfájásról

Angolul van egy mondás, mely szerint a megfázást táplálni kell, míg a lázat éheztetni, ebből indul ki az egyik hiedelem.

Lehet-e fagyit enni fájós torokkal? Segít-e a citromlé vagy a csípős fűszer a megfázás leküzdésében? Akkor is fertőzünk, ha nincs lázunk? Mikor szedjünk antibiotikumot? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre gyűjtötte össze a válaszokat a hvg.hu. 

Az antibiotikumok gyógyítják a megfázást?

A megfázást és az influenzát vírusok okozzák, így a baktériumok ellen hatásos antibiotikum ilyenkor nem segíti a gyógyulást, ráadásul ha túl gyakran és helytelenül szedünk antibiotikumot, az akár még veszélyes rezisztenciát is okozhat a gyógyszerrel szemben.

A vírusos megbetegedések esetén sokszor nincs szükség gyógyszeres kezelésre, a fülfájás, a torokgyulladás vagy a hörghurut azonban lehet bakteriális eredetű is, és a nátha, influenza következtében is kialakulhat bakteriális felülfertőződés. Ilyenkor már indokolt az antibiotikumos kezelés, ennek megállapítását azonban hagyjuk az orvosra! Így tehát erős, hosszabb ideig tartó fájdalommal, duzzadt nyirokcsomókkal, levertséggel járó torokfájás esetén mindenképp javasolt elmenni az orvoshoz.

C-vitaminnal megelőzhetjük a megfázást?

Bár már rengeteget tudunk a Szent-Györgyi Albert által felfedezett C-vitaminról, de a nátha megelőzésében és kezelésében játszott szerepét illetően még mindig nem egyértelmű a szakemberek állásfoglalása. Az azonban már egyetemes álláspontnak tűnik, hogy képes lerövidíteni a megfázás időtartamát, illetve a tünetek súlyosságát is mérsékelni tudja, különösen, ha már a betegség előtt rendszeresen szedjük, annak kialakulását azonban nem feltétlenül akadályozza meg a kutatások alapján.

A Magyar Orvosi Kamara írása alapján napi 80 mg C-vitamin bevitelére van szüksége az emberi szervezetnek. Ezzel szemben a magyarok 40 százaléka mindennap 1000 mg-ot fogyaszt. Ez nem feltétlenül probléma, mert általánosságban elmondható, hogy míg 200 mg-ig a C-vitamin felszívódása közel 100 százalékos, de még 1000 mg-nál csak 50-60 százalékos. Ugyanakkor veseproblémákkal küzdőknek és terheseknek nem ajánlott nagy mennyiségben fogyasztani, mert emésztési panaszokat okozhat.

Evés helyett inkább inni kell?

Angolul van egy mondás, mely szerint a megfázást táplálni kell, míg a lázat éheztetni, ebből indul ki az a hiedelem, hogy ilyenkor fontosabb a folyadékbevitel, mint az evés. És valóban, a háziorvosok nem győzik hangsúlyozni, hogy a pihenésen túl a legfontosabb a megfelelő folyadékbevitel, ha az ember megfázásos betegséggel küzd. Ám ezzel együtt enni is kell, hiszen a szervezetnek energiára van szüksége a kalóriákból, hogy az immunrendszer megfelelően működjön.

Mi a helyzet a fagylalttal? Mivel a tej önmagában nem fokozza a nyáktermelést, a fagylalt sem valószínű, hogy ezt tenné. Felmerülhet azonban a kérdés, hogy a hideg édesség nem hűti-e le túlságosan a szervezetet megfázás esetén. Ennek azonban kicsi az esélye. Az alacsony hőmérsékletű ételek valóban átmenetileg lehűthetik a gyomrot, de amint megkezdődik az emésztés, hő termelődik, amely hamar visszaállítja a test normál hőmérsékletét.

Ami pedig a gyulladt torkot illeti, a fagyizással járó hűsítő érzés átmenetileg akár enyhítheti is a torokfájást, ami például egy mandulaműtét után kifejezetten megváltásként hathat, a cukorbevitel ugyanakkor csökkentheti a betegség elleni védekezésben kulcsfontosságú fehérvérsejtek hatékonyságát.

További részletek a hvg.hu-n.