• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Több mint ezer méltányossági kérelem érkezett

Lapszemle MA 06:55 Forrás: nepszava.hu
Több mint ezer méltányossági kérelem érkezett

Az alapítvány kizárólag a biztosítási jogviszonnyal rendelkező betegeknek adhat támogatást, elutasítás esetén nincs jogorvoslat. 

A Batthyány-Strattmann László Alapítvány idén csaknem 40 milliárd forintot fordíthat támogatásokra. Vezetése a megalakulás óta most először válaszolt kérdésekre, a Népszava felvetéseire.

Mintegy 1100 kérelem érkezett április elejéig a méltányossági gyógyszerkérelmeket elbíráló Batthyány-Strattmann László Alapítvány a Gyógyításért (BSLAGY) – közölte a Népszavával a szervezet kuratóriuma.

Mint emlékezetes, a parlament még a múlt nyáron döntött arról, hogy az Orbán-kormány a „szegények orvosáról” elnevezett alapítvány feladatává teszi az úgynevezett egyedi terápiák támogatásáról szóló döntéseket. (Amíg egy, az Európai Gyógyszerügynökség által már engedélyezett új gyógyszer nem kerül a magyarországi támogatási rendszerbe, addig a súlyos betegek egyedi méltányossági eljárással kérhetik, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő azt támogatással tegye számukra elérhetővé. Ezt az állami feladatot bízták februártól a „szegények orvosáról” elnevezett szervezetre).

Noha az idei évre az BSLAGY részére a költségvetési törvényben 45 milliárd forint szerepel, ennek időarányos részét, 39,5 milliárd forintot fordíthatják 2025-ben a támogatásokra. Az alapítvány kizárólag a biztosítási jogviszonnyal rendelkező betegeknek adhat támogatást. De elutasító határozatuk ellen a biztosítottaknak sincs lehetőségük jogorvoslatra. A jogviszony ellenőrzését a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) végzi. A civil szervezet működtetése sok szállal kapcsolódik az egészségbiztosítóhoz: így például a még nem közfinanszírozott terápiák kérvényeit továbbra is a NEAK elektronikus felületén lehet benyújtani, majd azokat ők továbbítják az alapítvány munkatársainak. 

„Ez mindenkinek könnyítés, hiszen sok esetben a beteg nem tudja pontosan, hogy kinek az illetékességébe tartozik az adott kérelem” - írták. 

Egy tavaly őszi szakmai konferencián Bidló Judit, a Belügyminisztérium helyettes-államtitkára arról beszélt, hogy a kérelmek úgynevezett felmenő rendszerben és fokozatosan kerülnek az alapítványhoz. A folyamatban lévő kezelések és azon kérelmek, amelyekben olyan gyógyszer szerepel, aminek már van valamilyen hazai támogatása, vagyis van valamilyen ármegállapodás a szer forgalmazójával, azok maradnak a NEAK döntési kompetenciájában.

Arról pedig most az alapítvány írt a lapnak, hogy a hozzájuk eljutott kérelmek elbírálásához – ha szükséges, külső szakértőket is bevonnak. (Hogy pontosan milyen szakmai kérdésekben és kikhez fordulnak, azt nem részletezték.) Ezt követően minden egyes kérelemről az alapítvány kuratóriuma hoz a döntést.

A teljes információ a cikkben.