Katasztrofális méreteket kezd ölteni az orvoselvándorlás Romániában.
Az idei évben eddig 1605 orvos hagyta el Romániát a kedvezőbb anyagi és karrierlehetőségek miatt – jelentette be az ország orvosi kollégiuma. Ez a szám az orvosi diplomával rendelkezők négy százalékát jelenti– írja a Magyar Nemzet – online. Az alacsony fizetések és a rossz körülmények egyértelműen arra sarkallják az egészségügyben dolgozókat, hogy külföldön próbáljanak szerencsét – emelte ki Vasile Astarastoaie, a kollégium vezetője.
Az elmúlt években folyamatosan nőtt a keleti szomszédunktól távozó orvosok száma, 2010-ben 1500, tavaly 2000 egészségügyi dolgozó indult nyugatra. Az agyelszívás egyértelműen a magas képzettséget igénylő ágazatokban a legerősebb, az aneszteziológusok, a sebészek, majd őket követően az urológusok, ortopéd- és gyerekorvosok a legkeresettebbek. A legvonzóbb célpontok közé Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság tartozik.
Romániában jelenleg komoly méreteket öltött az orvoshiány, míg az EU-ban 1000 személyre 3,18, addig az országban 1,95 gyógyító jut. A kormányzat célja az egészségügyi szektor átalakítása, amely a forráshiány miatt egyre komolyabb problémákkal szembesül. A kórházak alulfinanszírozottak, a felszerelés nem megfelelő, kevés a modern eszköz. Ez a helyzet az elvándorlásnak kiváló táptalajt ad.
A problémákat tetézi, hogy Bukarest 2011-ben a nemzeti össztermékének csupán 4,2 %-át költötte egészségügyre, ami az EU-átlag fele. Nem meglepő, hogy a román egészségügyi rendszer az egyik legrosszabb Európában, aminek egyik kiváló mutatója, hogy az Európai Egészségügyi Fogyasztói Index utolsó helyén található keleti szomszédunk.