Az uniós törvényhozók asztalán fekszik az a terv, amely olcsóbbá és biztonságosabbá tenné a terápiákat.
Komoly visszhangot váltott ki a közelmúltban az EU „Rák-ellenes tervének” közzététele, olvasható az euronews.com hírportálon. Az egyik javaslat, amely a figyelem középpontjába került, azáltal tenné könnyebbé a megfelelő egészségügyi kezelésekhez való hozzájutást, hogy csökkentené azok bekerülési költségét. Ez igen fontos kezdeményezés, mivel az új rák-gyógyszerek rendkívül drágák - írja a novekedes.hu.
Egy új vérrák kezelési eljárás egyetlen injekciója Európában több, mint 300 000 euróba (közel 102 millió forintba) kerül. Ha pedig ez az égbekiáltó ár még kezelhető is lenne, nem vehető biztosra, hogy az új orvosság tényleg olyan hatékony lesz, mint amilyennek lennie kellene. Hasonló kétségek fogalmazhatóak meg más új típusú gyógyszerekkel kapcsolatban is. A Stiftung Warentest német fogyasztóvédelmi csoport tavaly a mintegy 2 ezer, gyógyszertárakban recept nélkül vásárolható gyógyszer negyedét „alkalmatlannak” minősítette. Hogy miért? Mert tényleges hatásuk vagy elégtelen, vagy csekély a mellékhatásaik által okozott kockázathoz képest.
Annak érdekében, hogy e területen rendet tegyenek, az EU tagállamainak közösen kell fellépniük és elfogadniuk az Egészségügyi Technológiák Minősítéséről szóló EU-törvényt (HTA), amely két éve a törvényhozók asztalán fekszik, állítja Monique Goyens, az Európai Fogyasztó-védelmi Szervezet főigazgatója. Az egészségügyi technológiák minősítésében történő hatékonyabb együttműködés biztonságosabb orvosságok és implantátumok, így csípő-protézisek és pacemakerek alkalmazásához vezethet, amelyeket a betegek gyorsabban kaphatnának meg.
További részletek a cikkben.