Bővülő magánegészségügyi piac, de mit tehetnek majd a kancellárok, ha nem emelik az állami kórházak tarifáit.
A piac legteljesebb ellátási csomagját kínáló Róbert Károly Magánkórházban a betegek kényelmét és biztonságérzetét szolgáló felújítások és bővítések fejeződtek be a napokban. A botrányosan lepusztult állapotban lévő fővárosi kórházakhoz képest kényelmet és tisztaságot, de nem luxust kínáló szobáik, korszerű műtőik és vizsgálóik mellett a legnagyobb előnyük, hogy 160 főállású vagy szerződéses orvosuk és a munkájukat segítő 100 szakdolgozó örömmel dolgozik és csak annyit, amennyit bír. A kórház operatív igazgatója azt hangsúlyozta a tegnapi bemutatón, hogy 8 éves működésük alatt 4 milliárd forintot spóroltak meg az állami egészségügyi kasszának azzal, hogy náluk mindenki saját zsebből, ötödrészben pedig magán egészségpénztáron keresztül fizet a szolgáltatásért. Eddig 100 ezer beteget fogadtak, 2 ezer lombikprogramot vittek végig és egy kisvárosnyi gyerek, 4500 újszülött jött náluk a világra. Lantos Gabriella elmondta, a cég először 2013-ban termelt többet, mint amennyibe a működtetése került és tavaly az 1,3 milliárdos árbevétel mellett 50 milliós nyereségük volt – olvasható a nepszava.hu oldalán.
Nem érthető az egészségügyi államtitkár terve, hogy hat-nyolc állami kórház kapna egy közös pénzügyi felügyelőt, aki az adósságok újbóli felhalmozódását lenne hivatott megakadályozni. Ónodi-Szűcs Zoltán maga is volt kórházigazgató Debrecenben, pontosan tudja, hogy az Egészségbiztosító az elvégzett beavatkozások valós áránál sokkal kevesebbet fizet ki. Jöhet kancellár, a tényleges kiadásoknál kisebb pénzből nem lehet működtetni a magyar ellátórendszert, és nincs az a pénzügyi elszámolás, ami itthon tartaná az orvosokat és ápolókat.
Ugyanilyen érthetetlen, hogy miért szervezték át a fővárosi sebészeti sürgősségi ellátást. Pontosabban a tervnek akár örülhetnénk is, hogy a kijelölt centrumok helyett mindenki a hozzá legközelebbi kórházban, a lehető leggyorsabban jusson be a műtőbe a nap 24 órájában, de jogos a kérdés, hogy pluszpénz nélkül honnan lesz elég sebész és altatóorvos, meg szakápoló, hogy minden pesti intézményben folyamatosan készenlétben álljanak a műtő csapatok?