• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Utalványos családi pótlék: kinek az ötlete?

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Havi rendszerességű állami hozzájárulás a gyermek neveléséhez és iskoláztatásához.

A szociálpolitikusok és a szociális szektorban tevékenykedő civil szervezetek közt felháborodást váltott ki a hír, amely szerint a kormány azt mérlegeli, hogy a készpénzes szociális juttatásokat – így a családi pótlékot és a szociális segélyeket (foglalkoztatás helyettesítő támogatás, rendszeres szociális segély, lakfenntartási támogatás, rendszeres szociális segély, átmeneti segély) – esetleg utalványon keresztül juttatják el az érintettekhez. Az utalvány tulajdonsága, hogy a kibocsátó – ebben az esetben az állam – határozza meg, hol lehet azt beváltani. Nem csekély összegről van szó: a költségvetés nagyjából 350 milliárdot fordít családi pótlékra. Emellett 150 milliárd forintot tesznek ki a különféle segélyek. Legalább 500 milliárd forint a tét - írja a Népszabadság.

AA lap úgy tudja, a kormány-előterjesztést annak a kft.-nek az igazgatója írta, amelynek az Erzsébet-utalványok terjedéséhez anyagi érdekeltsége is fűződik. A Guller Zoltán, a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. (NÜSZ Kft.) ügyvezetője által jegyzett dokumentumban az utalványos rendszert az uzsora visszaszorításának céljával és a szociális rendszerben az ellátásokkal összefüggő „átláthatatlansággal" indokolja.

Információk szerint az előterjesztéssel kapcsolatban a közigazgatási egyeztetés során aggályokat fogalmazott meg a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium is. Az NGM véleménye szerint az ötlet drága: többletköltségekkel járna a segélyek utalványos kifizetése az önkormányzatoknál, a családi pótlék tekintetében pedig a Magyar Államkincstárnál növelné a költségeket. A Nefmi is azt a véleményt fogalmazta meg, hogy az utalványos rendszer drágítaná és bonyolítaná az ellátások folyósítását.

Azzal a hírrel kapcsolatban, hogy nemcsak a segélyek, hanem a családi pótlék is utalványon keresztül jut el a családokhoz, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) tiltakozást fogalmazott meg. Szerintük a családi pótlék elköltését nem a készpénzes forgalom korlátozásával, hanem a gyermekjóléti szolgálatok megerősítésével kellene ellenőrizni. Rajtuk kívül tizenhét másik civilszervezet – köztük a Magyar Szegénységellenes Hálózat, a Magyar Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesülete és az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány – fogalmazta meg levélben aggályait a szociális ellátások utalványos kifizetése ellen. A levelet Réthelyi Miklós miniszternek címezték, akinek egy kormánydöntés értelmében április 15-ig kellett megvizsgálnia, milyen lehetőségei, költségei, hatásai vannak a pénzbeli juttatások utalványban történő folyósításának.

„A családi pótlék a törvény betűje szerint havi rendszerességű állami hozzájárulás a gyermek neveléséhez és iskoláztatásához. Ebben van fűtés, víz és világítás, iskolai könyv és ceruza, gyógyszer és buszbérlet, ruha használtruha-boltból. Aki segélyen él, annak egyszerűen minden szükségletét a segélyből kell fedeznie. Milyen kártya jó minderre? – kérdezték a civilek.

„A Nemzeti Erőforrás Minisztérium megvizsgálta, mely szociális ellátások esetében lenne indokolt és előnyös a támogatás részben vagy egészben Erzsébet-utalvány formájában történő kifizetése. A vizsgálat alapelve az volt, hogy olyan hatékony és igazságos kifizetési rendszer jöjjön létre, amely biztosítja az állami támogatásokkal való visszaélések mértékének csökkenését, valamint, hogy az érintettek jól és életszerűen tudják felhasználni a szociális támogatásként kapott összeget" – áll a tárca közleményében, melyből mindenesetre levonható az a következtetés, hogy a minisztérium nem cáfolja, hogy egyes szociális juttatások a jövőben Erzsébet-utalványon érkeznek.
A lap szerint a tárca azért nem ad részletesebb tájékoztatást a Réthelyi miniszter által készített vizsgálatról, mert az a kormánydöntésig még változhat, addig viszont „zavart kelthetne" az emberek között.