Egy egészségügyi dolgozónak a képzettségéből adódóan képesnek kell lennie arra, hogy megértse, hogyan működik egy oltás.
Kemenesi Gábort is beoltották a koronavírus ellen, a pécsi biológus, víruskutató ebből az alkalomból beszélt a vakcinák jelentőségéről, az oltás fontosságáról és kockázatáról - írta a szabadeuropa.hu.
A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának munkatársa, a Koronavírus Kutató Akciócsoportnak tagja újabb videójában arról beszél, hogy azok az oltóanyagok, amelyek most a piacon vannak, mind harmadik generációs vakcinák, a jelenkori tudomány legjava van bennük. Hatékonyan, tisztán és jól működnek. Arra is felhívta a figyelmet, hogy világszerte már 15 millió embert oltottak be, és emlékeztetett arra, hogy az elvárás Covid-vakcinákkal szemben a legalább 50 százalékos hatékonyság volt, ezek az oltóanyagok pedig 90 illetve e fölötti hatékonyságot mutatnak.
Biológus kutatóként ismerve a technológiát, tudva, hogy az működik, semmiféle oka nincs rá, hogy ne bízzon benne – érvel Kemenesi Gábor, aki az egyik legnagyobb félelemről, a hosszú távú mellékhatások lehetőségéről is beszél.
A kutató azt mondja, hogy amikor átlagemberek nem bizakodóak, kételkednek az oltásban, az teljesen érthető, szerinte ilyenkor el kell magyarázni, hogy működik az oltás, hogy a vakcina biztonságos, és ez az egyetlen kiút, hogy visszatérjen az élet a rendes kerékvágásba, hogy megvédjük azoknak az embereknek az egészségét, akikre a fertőzés hatalmas veszélyt jelent.
Kemenesi Gábor szerint ugyanakkor egészségügyi dolgozók esetében ez a kételkedés szakmailag nem megengedhető. Mint fogalmaz, egy egészségügyi dolgozónak a képzettségéből adódóan képesnek kell lennie arra, hogy megértse, hogyan működik egy oltás, tehát nem lehet kérdés, hogy az jó-e vagy rossz.
"Olvassanak több tudományt és kevesebb álhírt és értsék meg, hogy működik egy oltás. Ha erre nem képes, akkor talán más szakmát kell választani" - mondja a kutató facebook posztjában.