Eldöntik, globális fenyegetésként kezeljék-e a vírus terjedését, legyen-e egészségügyi szükségállapot.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a zikavírus gyors terjedése miatt válságcsoportot állított fel, és a szakértők jövő hétfőn eldöntik, hogy globális fenyegetésként kezeljék-e a zikát. A terhes nők megfertőződése következményeként több ezer brazil csecsemő az átlagosnál kisebb méretű fejjel született, tehát a kórokozó hatása igencsak látványos és szívszaggató. Sok okunk van az aggodalomra, és nagy a bizonytalanság - nyilatkozta Margaret Chan, a WHO igazgatója. Gyorsan választ kell találni a zikával kapcsolatos kérdésekre. Egyelőre a vírus és a születési rendellenességek közötti kapcsolat sincs hivatalosan megerősítve. Legutóbb az ebola miatt állítottak fel válságstábot, a nyugat-afrikai járványban ugyanis 11 ezer ember életét vesztette – olvasható az index.hu portálján.
A témáról a 24.hu így ír: Egészségügyi szakértők szerint valószínűleg lesznek még ilyen esetek Európában, tekintettel a járvány méreteire és a nemzetközi járatok sűrűségére. Barack Obama amerikai elnök szerdán közleményben sürgette a gyors cselekvést a zika-vírus elleni küzdelemben, és az oltóanyagok és kezelés kutatásának felgyorsítását. A Fehér Ház szóvivője nagyon fontosnak mondta, hogy szélesítsék a vírusról szóló tájékoztatást. Az amerikai orvosok szövetsége még kedden új irányvonalakat fogalmazott meg a védekezést illetően.
A zikaláz az amerikai kontinensen 2014 februárjában ütötte fel először a fejét. Észak- és Dél-Amerika, valamint a karibi térség 21 országában regisztrálták. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) figyelmeztetése szerint a betegség Alaszka és Chile egyes részeinek kivételével az egész kontinensre kiterjedhet. A vírus gyanú szerint mikrokefáliát, kóros kisfejűséget okoz a magzatoknál.