Napi égető probléma az ápolók biztosítása, de egy évtized múlva egészen kritikus kérdés lesz.
A Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke szerint a főváros nagyon lemaradt az egészségügyi ellátásban, miközben különösen elismert szakemberek dolgoznak itt. Velkey György az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: Budapesten három gyermekegészségügyi póluskórháznak kell lennie, egyiknek mindenképpen Budán.
Elvileg 18 év a gyermekellátás legfelső határa, de több krónikus esetben a fiatal felnőttek is tovább maradnak ebben a körben – mondta a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke. Velkey György szükségesnek tartja az úgynevezett betegutak javítását.
„Legyenek gyerekbaleseti sebészeti osztályok, megfelelő centrumok. Most például a fővárosi egészségügyi átalakításban vagy a vidéki egyetemek ilyen központjainak létrehozásánál ez egy kulcskérdés. Legyenek világos betegutak a rendszerben, például a politraumás, az egyszerre sok szervében és testtájékában sérült gyerekek nagyon hamar kerüljenek ugyanúgy központba, mint az égéssérültek, mert sokkal jobbak lesznek az életkilátásaik."
A Magyar Kórházszövetség elnökhelyettese szerint alapvetően jól felépített a gyermekellátási rendszer, de – mint mondja – nem szabad sémákban gondolkozni.
„Ez nem pótolható már a határon túli magyarságból, mert lassan már visszafelé mozgás van, például Erdély felé, régebben ez egy ideig pufferolta a hiányokat. Jelenleg is napi égető kérdés, hogyan tudjuk az ápolókat kiállítani, de egy évtized múlva egészen kritikus kérdés lesz."
A Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke hozzátette: a közeljövő béremelése indulásnak jó, de megoldásnak egyáltalán nem elegendő.
A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg.