A szakadék nem csak az aktívak és a nyugdíjasok között, hanem a frissen és a jóval régebben nyugdíjba vonulók között is egyre mélyül.
A nyugdíjak vásárlóértéke a keresetekéhez viszonyítva az idén – derült ki a KSH friss adataiból – 6,4 százalékkal romlott. Az átlagnyugdíj a Fidesz hatalomra kerülése előtt a nettó átlagkereset 65,1 százalékára rúgott, most ez a mutató még a 48,5 százalékot sem éri el. Különösen a 80 év felettiek helyzete lehet nehéz. Ők – számolta ki az Azénpénzem.hu – majdnem 400 ezren vannak.
A KSH legfrissebb statisztikája szerint az idén (már az év elejei emelés után) az átlagnyugdíj 222 423 forintot tett ki. A medián (amennyinél ugyanannyian kapnak többet, mint ahányan kevesebbet) nem érte el a 200 ezer forintot. A KSH rendszeresen hangsúlyozza, hogy a nagyon alacsony nyugdíjak jelentős része a külföldön szerzett jogosultságok melletti résznyugdíj volt. Persze kérdés, mit tekintünk alacsony összegnek. Az Azénpénzem számításai szerint ugyanis az idén majdnem 300 ezren (a nyugdíjasok 12,3 százaléka) kapnak havonta 120 ezer forintnál kevesebbet.
Egyéb elborzasztó átlagok is akadnak. A megváltozott munkaképességűeknek járó ellátásokon belül az idén januárban a rokkantsági ellátások átlagösszege 133 147 forint volt, ami az öregségi nyugdíj 55 százalékának felelt meg. Rehabilitációs ellátásra átlagosan 67 616 forintot fizettek ki. Ezek az összegek aligha elegendőek a normális megélhetés biztosítására. Különösen, ha az ismét megugró inflációt is figyelembe vesszük.
A szakadék nem csak az aktívak és a nyugdíjasok között, hanem a frissen és a jóval régebben nyugdíjba vonulók között is egyre mélyül. Mint kigyűjtöttük: a 80 évnél idősebb nyugdíjasok száma 2025 elején 387,4 ezer fő volt. Az ő járandóságuk pedig alaposan korrodálódott az évek során. Nem mellékesen a legidősebb vásárlási lehetőségei is korlátozottabbak lehetnek.
A teljes információ a cikkben.