Párom nőgyógyászati jellegű problémájával akupunktúrával foglalkozó, magát természetgyógyásznak hirdető illetőhöz fordult. Elhatározásáról csak utólag értesültem. Nos, a "kezelés" során egy tű a nejem köldökébe is került, amelynek helyén két napra rá ijesztő elszíneződés, gyulladás keletkezett. Félek, valami, párom egészségére ártalmas dolog történt, csakhogy Ő nem akar (nem mer!) orvoshoz fordulni. Egyébként utánaolvastam: állítólag az akupunktúra során tilos a köldökbe szúrni!? Kérem segítsen eligazodni az ügyben!
Tisztelt Uram! A HKO / Hagyományos Kínai Orvoslás/ olyan szakma, amelyben eligazodni nem lehet egy válaszlevéllel. Levelében több problémakört látok, ezekre reflektálok.
1:"akupunktúrával foglalkozó illető". Az akupunktúra orvosi diplomához kötött természetgyógyászati tevékenység, tehát az illető csak orvos lehetett. Ha nem az volt, jelentse be az ANTSZ-nek.
2: a " kezelés" nem " egy kaptafára" történik, az akupunkturának is többféle módja, formája, technikája van. Lényege az, hogy adott pontok ingerlésével életfolyamatokat befolyásolnak. 12 fő csatornán 361 pont ismert, emellett kb. 1500 járulékos pont, melyekből több ismert pontnak a satellita pontja. A kezelés pontkombinációval történik, tehát a pontot nem sematikusan választják ki. Ezeket biztosan ismeri, hiszen utánaolvasott. Ugyanott olvashatta a beavatkozás esetleges komplikációit is, mint: bőrgyulladás a beavatkozás helyén, hamar felszívódó vérömleny, axonreflexen alapuló helyi gyulladás stb., Azt, hogy a kialakult elszíneződés gyulladás-e, kezelendő-e- vagy a háziorvos, vagy az akupunkturát végző orvos el tudja dönteni, miután
megtekinti az elváltozást, ha aggódik, beszélje rá, hogy keressen fel egy orvost vagy az akupunktőrt, akiben megbízik.
dr Gerencsér Emőke