Ön a levelét január 13-án írta, ezt 14-én elküldtem dr Papp Renátának, aki a hasonló kérdésekre tud korrekt, jogilag alátámasztott választ adni. Sürgetni nem tudom, tehát nem biztos, hogy 17-ig megkapja a választ.
Én úgy tudom, hogy a hűáziorvos adhat beutalót , nem kötelező a " területileg illetékes intézménybe" utalni a beteget. Ez utóbbi viszont köteles ellátni. A betegellátásnak 2 feltétele van: utaljanak be / ahova beutaló kell/ és fogadókészség. Tehát ha területen kívüli intézménybe megyek műtétre, akkor ott engem fogadjanak. / ez ne legyen a saját területi betegeik rovására/. Az Ön esetében műtéti időpont meg van, beutalót pedig a háziorvos adjon nyugodtan.
Ha nem ad, akkor ez nem azért van, mert ő " gonosz" hanem egész egyszerűen a büntetéstől félünk és több jogszabályt még akkor sem tudunk értelmezni, ha ismerjük, előfizetjük saját pénzen és olvassük a Közlönyt. Tehát most azt válaszolom - de csak az idő rövidsége miatt - hogy mit tennék az Ön helyében: beszélnék a háziorvossal, hogy diagnózis, helybiztosítási időpont felírása mellett adjon beutalót. Ha nem kapja meg, akkor fogja a másik kórházba szóló beutalót és ezt mutassa be a betegfelvételnél. Vészhelyzetben pedig kérdezze meg azt az orvost, aki operálni fogja. Ugyanis lehetősége van a sebészet, vagy a proctológia beutaló nélküli sürgősségi felkeresésére / ezer forint vizitdíj / ahol saját osztályukra beutalhatják. Mindezeket csak azért írtam, meg, hogy műtéti előjegyzését igénybe tudja venni, mert ezek nem szabályos, hanem kerülőutak és remélem, nem fog reklamálni, ha majd a jogi járható utat is megtudja. Ugyanakkor a betegnek joga van sok mindenre, például a várólistás műtéti időpontban a fogadóintézménybe befeküdni is.
dr Gerencsér Emőke