• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Bumbi/struma műtét/2.

Orvos válaszol

Én egy 27 éves lány vagyok, és azért fordultam Önökhöz, mert nagyon elbizonytalanítottak engem. Kb. egy évvel ezelőtt teljesen véltlenül mentem el egy pajzsmirigy kivizsgálásra, ahol kiderült, hogy van egy kb. 4 cm-es hálóval körbevett göb a pajzsmirigyi jobb oldali lebenyében. Ezek után vizsgálatok sora kezdődött, és az egy év alatt csupán 1 cm-rel lett kisebb, de nem múlt el, még az aspyrációs vizsgálat után sem.
A pajzsmirigyem teljesen normálisan működik, nincs se alul, se túlműködésem. Csupán ez a strumma göb van. A p.mirigy ambulancián az orvos egy azt javasolta, hogy semmi értelme nincs, hogy folyamatosan megfigyelésekre járjak vissza, a műtét javasoltam. Úgy gondoltam, hogy ő biztosan tudja, mi ebben az esetben a legjobb megoldás, és valahogy én is hajlottam a műtétre, mert nem láttam annak jövőjét, hogy a megfigyelések után ez a göb majd hipp-hopp elmúlik.
Beszéltem a sebésszel is, aki műtene, és úgy volt, hogy már a múlt héten meg is csinája. Viszont az operáció előtti vizsgálatok végén beszéltem egy anaesthesiologussal is, aki nagyon le akart beszélni a műtétről, és azt mondta, hogy ezzel el lehet élni akár 90 éves korig is. A panaszmentességemre hivatkozott, és az intubációs nehézségekre. Én ekkor bizony meg is ijedtem. Mai napi nem tudom, hogy döntsek. Visszamentem az ambulanciára, az ottani orvos csak azt mondja, hogy ezt meg kéne műteni, de azért most a héten elmegyek még azokra a kivizsgálásokra is, amit az altató orvos ajánlott. Nem vagyok nyugodt, és a
környzetemben is most annyi rossz hírt hallok. Úgy érzem, hogy nekem kell döntenem egy olyan helyzetben, amihez én nem értek, és amihez úgy gondolom, hogy egy orvos sokkal jobban ért, jobban kéne tudnia, hogy mi legyen a teendő. Azért fordulok most Önökhöz, mert kíváncsi vagyok, hogy mit szólnak ehhez a helyzethez, és Önök szerint legyen -e műtét, vagy sem? Nagyon fontos lenne számomra az Ön/ök véleménye! Válaszukat előre is nagyon köszönöm, munkájukhoz pedig sok sikert kívánok.

Kedves Bumbi!

Megértem, hogy bizonytalan, hiszen dönteni akkor optimális valamiről, ha a döntéshez szükséges ismeretekkel rendelkezünk. Még mindig vannak kérdéseim, mégpedig a következők.

1.Kérdés:Miért ment el pajzsmirigy vizsgálatra? Véletlenül nem lehet elmenni, mert beutaló kell, hiszen ez nem szűrővizsgálat. Tehát azt kérdezem, mi volt az oka, mi a panasz,a tünet. Találtak egy tokkal körülvett göböt, kivizsgálták. Ennek egyik lépése az aspirációs cytológia volt. Ilyenkor tűvel megszúrják a göböt és a tű lumenében lévő szövetdarabkát megnézik kórszövettani vizsgálattal. Ez arról informál, hogy milyen típusú sejtekből áll a göb- természetesen kiderül az is, hogy tartalmaz-e daganatsejtet. Ezért nem várható, hogy aspirációs cytológia után megkisebbedik, mert ez nem terápiás célú szúrás, hanem diagnosztikus célú. Azért szúrunk,hogy lássuk a sejteket. Önnek a pajzsmirigy funkciói normálisak, ez rendben van.

2. Kérdés: van-e valami tünete, panasza?

3. kérdés:Mi az aspirációs cytológiai szövettani lelete?

4. kérdés: az izotóp vizsgálat nem működő /hideg/ vagy meleg göböt talált-e?
5. kérdés: Mi az Ön diagnózisa?

6. kérdés:Mi okoz az Ön esetében intubációs nehézséget az anaesthesiológusnak?

Ezekre a kérdésekre ismerni kell a választ ahhoz, hogy tanácsot lehessen adni. A göb magától nem múlik el. Ha nem okoz semmiféle panaszt, ha normális a pajzsmirigy működése, ha a vizsgálatokkal egyértelműen kizárható a rosszindulatú sejtek jelenléte, ha a göb nem okoz esztétikai problémát sem, ha a göb nem bénítja le az egyik gégefelet, nem okoz légzési zavart, tehát csak ott van egy csomó, akkor nem
szükséges operálni.

Tehát kedves Bumbi! Remélem, hogy megérti, a helyzethez csak akkor lehet hozzászólni, ha Ön elküldi azokat a válaszokat, amelyeknek az ismeretében ki lehet alakítani a véleményt.Válaszát várom üdvözlettel.
dr Gerencsér Emőke

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink