• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Félfülü

Orvos válaszol

4 évvel ezelőtt a jobb fülemből - többszöri vizsgálat után! - egy fülmosáskor a hallójáratban benn ragadt gézdarabot mostak ki, mely után fülem begyulladt, hosszas kezelésre jártam, majd néhány hónap múlva fülem állandó viszketése miatt újra vizsgálatra mentem. Kenetet vettek és kiderült, sarjadzó gomba volt a bűnös. Gyógyszeres kezelést kaptam. Néhány hónapig minden rendeben volt - a tortúra által okozott halláskárosodástól és állandó fülzúgástól eltekintve - majd újra visszatért a fülviszketés. Mit tegyek? Kihez forduljak, aki valóban fülspecialista?

Van ötletem, de előbb érdekelne, az, hogy ha nem kezelték a fülét, akkor honnan került bele gézdarab? Amit egyébként lehet látni és csipesszel kivenni. Tudniillik kimosni sokkal nehezebb, mint kihúzni. Ha volt idegentest a hallójáratban, akkor attól gyulladt be a fül és nem a mosástól. Ilyenkor a hallójáratgyulladást helyileg szokták kezelni /csíkozással/ és sz.e. tablettával kiegészítik. Természetesen nem alakul ki sem halláskárosodás sem fülzúgás.

Mivelhogy nem ugyanarról a szervről van szó. A hallójáratgyulladás bőrbetegség, ami véletlenül épp a külső hallójárat bőrén jelentkezik.  A duzzanat idején okozhat vezetéses halláscsökkenést. Addíg, amíg a hang nem jut a fülbe. Utána nem.
Viszketés és ismételt hallójáratgyulladás gyakran előfordul, az is, hogy a bakteriológiai vizsgálat során sarjadzó gombát találnak, mert ez gyakran betegíti meg a bőrt  / különösen a hallójáratot, ami szűk, kanyargós, sötét és meleg, tehát optimális környezet/.

Véleményem szerint Önnek nincs szüksége fülspecialistára, mert bármely fül-orr-gégész képes megítélni a dobhártya állapotát, a hallójárat bőrét, és értékelni az Ön hallását. Tehát
egészen egyszerűen menjen el fül-orr-gégészhez. Természetesen abban az esetben, ha Ön nem akarja elhinni azt, hogy egy hallójárati bőrgyulladás / bármi is a kórokozó:gomba, baktérium/ kezelése bár tortúra, de nem okoz halláskárosodást sem, fülzúgást sem / azoknak más az oka/  tehát ebben az
esetben a legjobb fülspecialista sem lesz elég jó Önnek, ha ezzel az igazsággal szembeseni fogja.

Ismételt hallójárati gyulladás esetén nézessen
egy vérképet / diabetes kizárandó/Ismételt gombás gyulladás esetén bőrgyógyászati góócvizsgálatra is menjen el. Annyit tudjon, hogy épek-e a dobhártyái, van-e és milyen típusú a halláscsökkenése, fülzúgás esetén milyen a nyaki-és agyi keringése, valamint a vérzsírok értékei.

Ép dobhártya esetén minden alkalommal, amikor víz jutott a fülébe használhat bóralkoholos fülcseppet, illetve ha viszket a füle, akkor ebbe a fülcseppbe mártott fültisztítóval megvakarhatja a hallójáratot / ne maradjon bent a vatta!/ és akkor pár nap alatt elmúlik a viszketés. A fülcseppet recept nélkül is elkészíti a gyógyszerész bárhol.
dr Gerencsér Emőke

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink