Kisfiam gyógyszerrezisztens epilepsziával kűzd. Orvosa nagyon jó, nem szokott hibázni, de most elfelejtette mondani, hogy a Huma-zolamide-hoz kaliumot kell adnom.6 hónapja szed az epileptikumai mellé Huma-z-t és 4 hónapja jelzi, hogy fáj a lába. Az orvsos és a konduktor is arra gondoltak, hogy az eddigi hypototon izomzat kezd spasztikussá válni, én viszont megtaláltam egy epis fórumon, hogy kaliumot szednek a H-Z-hoz. Már 1 hete adok neki panangint, kicsit javult de még mindig fáj a lábacskája. Ön szerint lehet-e a vízhajtó kalium nélküli szedése ennek az oka? Ha igen, mennyi időbe telik, mire újra elegendő K lesz a szervezetében? Mennyi panangint adjak? (A kalium tabletta nagyon sós, azt nem akarja lenyelni.)
Kedves Anyuka! Ne kezelje a kisfiát! Bár Ön nagyon gondos, ügyes és alapos, így sikerült a gyógyszerről az információt is beszereznie, mégse kezeljen. Csináljanak gyorsan egy vérkép vizsgálatot és a vérvétel után egy-két órával fogja tudni a gyermek kálium szintjét is. Ennek az értéknek az ismeretében kell a kezelést eldönteni a gyermekorvosuknak.
A napi élelmiszerrel visszük be a kálium zömét! - ezt ne feledje. A Huma-zolamid vízhajtó, amit nagyon jó eredménnyel alkalmaznak epilepsziában is. Mellékhatások elkerülése érdekében kálium-pótlás szükséges, de azt nem állandóan adják, hannem intermittálva! A Huma-Zolamid tartós alkalmazása esetén tekintettel kell lenni az acidózis kialakulásának a veszélyére / ez nem alakult ki a kisfiúnál/ és ezért a terápia kezdetekor és azt követően rendszeres időközönként ellenőrizni kell a teljes vérképet, trombocita-számot, szérum elektrolit-színtek változásait /nátrium, kálium, klór színteket/ és vizeletvizsgálatot /vesefunkció, cristalluria - és vesekő irányában/. A lábfájdalom mögött állhat kálium -hiány is, mégis arra kérem, azonnal beszélje meg a gyermek helyzetét a gyermekorvossal, vagy ideggyógyásszal, nézzenek vérképet és vizeletet, állapítsák meg az elektrolit színteket. Ne kezelje gyermekét kálium+magnéziummal, mert ha sokat ad, azzal is kárt okoz! 1 hete már öngyógykezelnek. Az orvos válassza ki a gyermek ízlésének megfelelő káliumot: Kaldium, Kálium-durules, Kálium-R, pezsgőtabletta. Orvosukkal előbb-utóbb úgy is beszélni kell a történtekről, tudjon arról, hogy elfelejtett valamit, ismerje a kisfiú állapotát és írja fel a pótlást is és a laborvizsgálat beutalóját is!
dr Gerencsér Emőke