jelige: indulatkezelési problémák-gyermekneurológia?
Kedves DoktorNő/Úr,
kislányommal kapcsolatban kérném tanácsát. 41. hétre meginditott szüléssel született, normál úton,problémás terhesség után, csecsemőkorában enyhe izomtonus eloszlási zavarral ill. torticollis-szal katona-féle gyógytornára jártunk rövid ideig.
Már egész kicsi csecsemokent is tul fuggo volt a szuleitol (2 hetesen sem foghatta mas a kezeben), nehezen alkalmazkodott a külvilaghoz, sok pánikszerű félelme volt (vizben úszó tárgyak, mozgó hinta stb.), s néhány megmagyarázhatatlan ösztönszerű agresszív cselekedete.
most 7 éves. dependens gyerek. otthon uralkodo, nagyhangú, állandó figyelmet igénylő, önmagában ritkán van el.
közösségben (nélkülünk) halk, visszahúzódó, alig beszél (csak a barátokkal), szorongásos, ami kihat a teljesitményére is.
néhany aggaszto kapcsolatteremtési es indulatkezelési gondot is velunk felfedezni.
tisztában van ezekkel, változni is szeretne, o a legbüszkebb, ha néha sikerül leküzdeni az ilyen \"ösztöneit\".
pl. ha valaki utcán, buszon stb barátságosan közelít felé, vagy segiteni szeretne, vagy félismerős ráköszön, csak tüskés lesz és ellenséges(érezhetően szorongásból fakadóan), nyelvet nyújtja, vagy \"hagyjál békén\" szerű dolgokat mond.
rajongását is túl hevesen fejezi ki, nekiugrik az illetőnek pl.
néha, nevetve, oda is csap.
gyerekekkel jól van, általában nehezen oldódik, és azt szereti, ha csak 1 gyerekkel játszik, s az vele foglalkozik, szoros barátságokra képes már kicsi korától.
nem igazan tudja bemérni, mikor okoz fájdalmat, vagy mozgásával mit ver le, minek ütközik neki!
problémamegoldása, kreativitása, képi gondolkodása lassabb, beszédfejlődése nem késett (2 évesen mar mondatokban beszélt), de memória területén látható néhány gond: pl. nehezen tanulja a versek/dalok szövegét, vagy a felsorolas-szerű dolgokat, azaz amit egyszer hibásan mond, azt utana nehezen veri ki a fejéből. Vannak szavak, amiket évekig nem tud megjegyezni, mindig körülirja (trivialis szavak: vidámpark, boriték stb.)!
kérdésem: ezek a viselkedésbeli és tanulási problémák lehetnek-e összefüggésben a születési izomtónus zavarral. ill. szükség lenne-e nála neurológiai vizsgálatra? léteznek-e olyan fejlesztések, terápiák, melyek megkönyníthetnék - ilyen szempontból -a külvilághoz való kapcsolatát ill. a tanulás során felmerülő nehézségeket???
köszönettel
boral!