• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

viravand

Orvos válaszol

Tisztelt Fül-orr-gégész Szakorvos!

Lányom, 8 éves, 2.osztályos. Idén télen, novemberben fájtatta először fülét. Elvittem háziorvoshoz. Azt mondta, minden rendben van, nem kell szakorvoshoz fordulnunk.
Februárban szintén úgyanígy jártunk.(itt megjegyzem, hónap elején meg is volt fázva). Márciusban szintén, azzal a különbséggel, míg március 11-én pénteken azt mondta háziorvosunk minden rendben, addig másnap reggelre hányt a lányom. Többszöri hányás után be is lázasodott, elvittem március 14-én gyermekügyeletre, ahol az ügyeletes orvos megállapította, heveny gennyes középfülgyulladás, akut garatgyulladás, nem meghatározott. Kapott Zinnat filmtablettát, cataflam cseppet, fenistil cseppet, Normaflorát. Hallását is gyengébbnek érzi. Március 18-án a fül-orr-gégészeti szakrendelésen felső légúti fertőzést , k.m.n. diagnozist jelöltek meg ambulánslapon. Ugyanezen napon elvégzett audiológiai szkvizsgálat kétoldali vezetéses hallásvesztést igazolt. Március 23-án visszavittem kontrollra, ahol megállapított diagnózis
kétoldali vezetéses hallásvesztés, fülkürthurut.
Gyógyszert szakrendelésen nem kapott, csak fülmelegítést, orrcseppet javasoltak.
Április 1-én ismét fülfájása, torokfájása volt. Ismét nem kapott semmit a lányom.

Kérdésem, mitől fájhat lányom füle, esetleg megsérülhetett hallójárat, amit nem vettek észre? Mit csináljak, hova vigyem, hogy végre meggyógyuljon és hallása is helyre álljon.

Tisztelettel:

Jelige: viravand

Tisztázni kell az orrgarat állapotát. Ha nagy az orrmandula, akkor azt ki kell venni. Tisztázni kell a fülkürtök állapotát / nincsenek-e elzáródva. Általában az orrmandulaműtét megoldja a vezetéses nagyothallást.
Amennyiben a fülkürt elzáródik nagy orrmandula, nátha miatt, akkor a középfülben vákum keletkezik az pedig fáj. És előbb-utónn szívó hatása a környezetből váladékot szív ki a dobüregbe és középfülgyulladás jön létre. Tehát fül-orr-gégészeten kell kivizsgáltatni és kezelni a kislányt.
dr Gerencsér Emőke

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink