• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Elkészült az SZTE új egészségtudományi képzési központja

Regionális hírek 2023.11.21 Forrás: MTI
Elkészült az SZTE új egészségtudományi képzési központja

A csaknem 9 milliárd forintból kialakított és felszerelt egészségtudományi képzési központ Banga Ilona biokémikus nevét viseli.

Átadták kedden a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) új, uniós támogatással, csaknem 9 milliárd forintból kialakított és felszerelt egészségtudományi képzési központját, amely Banga Ilona biokémikus nevét viseli.

Rovó László rektor az ünnepségen úgy fogalmazott, az elméleti oktatási tömbnek helyet adó egykori sebészeti klinika épülete az orvosképzés legendás helyszíne. Az elmúlt csaknem száz évben olyan beavatkozásokat - köztük az első hazai vesetranszplantációt - végeztek itt, melyek úttörők voltak Magyarországon.

Banga Ilona 1906-ban született Hódmezővásárhelyen, egyetemi tanulmányait a szegedi természettudományi karon végezte, majd külföldi tanulmányi utakat követően tért vissza, hogy Szent-Györgyi Albert első számú munkatársa legyen. Fontos szerepet játszott a biológiai oxidáció folyamatát feltáró kutatásokban, melyet Nobel-díjjal ismertek el, majd az izmokat alkotó egyik fehérje, az aktin felfedezésében. 25 közös publikációja jelent meg Szent-Györgyi Alberttel - közölte a professzor.

Fendler Judit kancellár felidézte, az SZTE volt az egyetlen olyan  orvosképző intézmény, amelynek nem volt elméleti tömbje. Az elmúlt években megtörtént az 1929-ben emelt épület teljes felújítása és funkcionális átalakítása. A 10 ezer négyzetméteres alapterületű épület a tradíciót társítja a 21. század legkorszerűbb technológiájával. Lehetőséget teremt arra, hogy az SZTE egészségtudományi területen tanuló hallgatói, oktatói, rezidens orvosai és szakorvosai, leendő és jelenlegi egészségügyi szakdolgozói a legmodernebb környezetben ismerkedhessenek meg az egészségügyi alap- és szakképzésekben alkalmazott csúcstechnológiákkal.

Az épület pinceszintjén van a gépészet, a földszinten találhatók a közösségi terek, valamint a szimulációs műtő, a magasföldszinten az irodák, valamint egy nagy előadóterem. Az első, második és harmadik emeleten laborok, szimulációs terek, a tetőtérben pedig az állatház és a hozzájuk kapcsolódó egységek működnek. Az épület oktatástechnikai rendszerei lehetővé teszik a gyakorlati oktatások rögzítését, kiértékelését. A hallgatók a szemináriumi termekben ülve is nyomon követhetik a szimulációs műtőkben történő beavatkozásokat. A beruházás kivitelezője az Aktív Kft. volt.

Legolvasottabb cikkeink