28 éves férfi vagyok, az elmúlt évben két alkalommal végeztek nálam gyomortükrözést felhasi fájdalmak miatt, utoljára október végén. A vizsgálatok eredménye refluxbetegség lett, illetve a gyomor falán néhány kis erózió. Fél évig szedtem egy Pariet nevű gyógyszert, amire panaszaim megszűntek. Kb. 2 hete azonban újra fáj a gyomrom...
A reflux betegség azt jelenti, hogy a gyomortartalom egy része vissza-, tehát felfelé bekerül a nyelőcsőbe is és annak a nyálkahártyáját marja, károsítja. Oka valószínűleg annak a záróizomnak a rossz működése, amely a nyelőcsőnek a gyomorba való betorkollásánál helyezkedik el. Mivel nem zár jól, ezért folyhat visszafelé is az, ami a gyomorban van. Azaz leginkább a gyomorsav, amely a gyomorban éhezéskor is termelődik. A gyomorsav maró hatását küszöböljük ki ilyenkor savcsökkentést eredményező gyógyszerekkel. Egy ilyen fajta gyógyszert szedett Ön is.
A nyelőcsőben a sav nyálkahártya gyulladást okoz, a nyelőcső nem tud megtisztulni a savtól, mert az folyamatosan felfelé regurgitál bele. A szövődményei - ha nem kezelik - elsősorban gyulladás, esetleg szűkület, nyelőcsőfekély, esetleg nyelőcsővérzés a fekélyből. Rosszindulatú elfajulás is ismert, ez a Barrett-féle metaplázia. A metaplázia szövetátalakulást jelent, tehát ez nem rák, hanem ún. rákmegelőző állapot, amit ha felfedeznek, akkor is csak 1-2 évente ellenőriznek - ez a szabály. Tehát a reflux miatt nem kap gyomorrákot, mert a reflux nem a gyomor betegsége, hanem a nyelőcsőé. Önnél ismét reflux jelentkezett. Gasztroenterológusnál jelentkezzék, de addig is a háziorvosa ír Önnek gyógyszert. A nyelőcső és a gyomor nyálkahártyájának vizsgálata csak endoszkóppal lehetséges, ami Önnél azért is fontos, mert a gyomornyálkahártyán is találtak kis eróziókat. Ezek vagy meggyógyultak, vagy változatlanul ott vannak, vagy esetleg nőttek, esetleg HP baktérium is kimutatható bennük. Tehát kezeltesse magát. A reflux miatt érdemes úgy aludnia, hogy az ágy feji részét megemeli 15 cm-rel, így a gravitáció miatt éjjel kisebb a visszafolyás esélye. Csökkenti a kávé, az alkohol, a csokoládé, a zsírok és a dohány élvezetét/használatát mert ezek rontják a zárógyűrű működését. Lefekvéskor bevehet kb. 30 ml antacidát, ami a gyomorsavat közömbösíti /pl. Almagel, Anacid, Antagel, Tisacid, Talcid szuszpenziók valamelyikét/ és természetesen szedi a savtermelést csökkentő gyógyszert.
dr Gerencsér Emőke